CGTN / John Gong

Çin İthalat ve İhracat Fuarı olarak da bilinen Kanton Fuarı’nın birçok büyük şey gibi, mütevazi bir başlangıcı vardı. 25 Nisan 1957’de Guangzhou’da ilk kez açıldığında, sadece 13 firma katılmıştı, bin 223 kişi ziyaret etmişti ve toplam işlem hacmi 17 milyon dolardan birazcık fazlaydı.

Bugün, 130. kez yapılırken, Kanton Fuarı Çin’deki en eski, en büyük ve en önemli ithalat ve ihracat ticaret şovu haline gelmiş durumda. Bu yılki Kanton Fuarı, salgınlar çağının bütün zorlukları ve tehditlerine rağmen, planlandığı gibi, çevrim içi bir kısma ek olarak yüz yüze gerçekleştirilecek.

Kanton Fuarı genel olarak yılda 2 kere, bir baharda bir de sonbaharda düzenleniyor. 64 yıl ve 129 fuardan sonra, şimdi fuar alanının büyüklüğü 400 bin metre kareye ulaştı ve Almanya’daki Hannover Fuar alanı ile ABD’nin Las Vegas kentindeki Dünya Ticaret Merkezi’nden sonra, hiç şüphesiz dünyanın en büyük üçüncü ticaret fuarı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ TİCARET FUARI

Bu yıl 26 bin şirket ürünlerini sergiliyor, 210 ülkeden 200 binin üstünde ziyaretçi bekleniyor ve toplam işlem hacminin bir haftada 30 milyar doların üzerine çıkacağı öngörülüyor. Ayrıca bu yıl organizatörlerin şirket sosyal sorumluluğunu göstermek için sundukları birkaç benzersiz ve anlamlı şey de var. Örneğin, Çin’in kırsal canlandırma çabalarına adanmış özel bir sergi alanı bulunuyor. Burada kırsal topluluklardaki şirketlerin özel ürünleri indirimli fiyatlarla sergilenecek. Bunların çoğunluğu Çin hükümetinin yoksulluğu önleme girişiminden faydalanan bölgelerde endüstriyel tarım ürünleri üreten firmalar. Toplam 838 firma bu öneriden faydalandı.

Fuarı düzenleyenler yeni enerji girişimlerine de bazı büyük alanlar ayırdı. 70’ten fazla şirket buralarda, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve biyoyakıt alanlarındaki yeni düşük karbonlu, düşük kirletici ve enerji tasarrufu yapan yeşil ürünleri sergiliyor.

Kanton Fuarı, Çin’in çevre koruma çabalarına ve iklim değişikliğine yanıt niteliğindeki çalışmalarına bir pencere açarak, Dünya’yı kurtarmaya yardımcı olan yeni Çin teknolojilerinin yayılmasını kendi tarzı içinde sağlıyor. Kanton Fuarı’nın tarihi bu ülkenin dünyanın geri kalanı ile ticaret konusunda nasıl büyük gelişmeler yaptığının somut bir örneğini sunuyor. Kanton Fuarı 1950’lerde ilk başladığı zaman Çin’in dış ticaretinin açıkça göz ardı edilebilir bir miktar olduğu dikkate alınırsa, bu, bir şekilde, insanlar ve şirketlerin girişimcilik ve sıkı çalışma ile küresel piyasaya atılmalarının başarı hikâyesidir.

ÇİN DÜNYANIN TİCARET YAPAN EN BÜYÜK ÜLKESİ

Bugün Çin dünyanın ticaret yapan en büyük ülkesi, en büyük ihracatçı ve en büyük ikinci ithalatçıdır. Kısmen Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) üyelik ve kısmen de Çin halkının girişimci atalımı sayesinde, Çin 1990’dan önce dünya küresel ticaretinin yüzde birinden azına sahip bir küçücük oyunculuktan geçen yıl küresel ticaretin yaklaşık yüzde 15’ine sahip bur duruma geldi. Bu oran Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yüzde 8,1 ve Almanya’nın 7,8’lik payından büyüktür.

Son iki çeyreğin ticaret istatistiklerine bakarsak, Çin’in küresel ticaretteki payının artmaya devam edeceği açıktır ve dolayısıyla Kanton Fuarı’nın ticaret hacmi de artacaktır. Nihayetinde, Çin her zaman önemli bir ticaret ulusuydu.