Çin Dışişleri Bakanlığı, 100’den fazla ülkenin Çin menşeli yeni koronavirüs (Covid-19) aşılarına kullanım onayı verdiğini açıkladı.

Sri Lanka’daki Sri Jayawardenapura Üniversitesi, 20 Temmuz’da Çinli Sinopharm Şirketi tarafından üretilen Covid-19 aşısının etkinliği hakkında bir araştırma raporu yayımladı. Rapora göre, araştırmaya katılanların yüzde 95’inin vücutlarında iki doz Sinopharm aşısından sonra antikor oluştuğu görüldü. Aşının, Delta varyantından koruma etkisinin de yüksek olduğu tespit edildi.

Malezya hükümetinin sağlık işlerinden sorumlu üst düzey bir yetkilisi, aynı gün yaptığı açıklamada, bazı medya kuruluşlarının Çinli Sinovac Şirketi tarafından üretilen Covid-19 aşısı CoronaVac’ın etkinliğinin düşük olduğu iddialarını mesnetsiz olarak değerlendirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü Zhao Lijian, 100’den fazla ülkenin Çin aşısının kullanımına izin verdiğini, 30 ülkenin liderlerinin Çin aşısı yaptırdığını ve birçok ülkenin liderlerinin yerel salgınla mücadeleye katkısından dolayısı Çin aşılarından övgüyle söz ettiklerini söyledi. Zhao Lijian, Çin aşısını tercih eden yabancı vatandaşların sayısının da her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Sözcü Zhao, Çin aşılarının etkili ve güvenli olduğunun kanıtlandığını ve güvenirliğinin dünya genelinde yükseldiğini vurguladı.

Çin’in bağımsız olarak geliştirdiği aşıların küresel kamu ürünü olması için de yoğun çaba harcadığına işaret eden Zhao Lijian, şu ana kadar 100’den fazla ülke ve uluslararası örgüte 500 milyon doz aşı sağladıklarını aktardı.