CRI TÜRK Haber Turu - 31 Mart 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 31 Mart 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/hG-2uUyjUVE

● AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Kars'taki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada: "Neden Avrupa 'hayır, hayır, hayır' diye kendini parçalıyor? Çünkü kıskanıyorlar. Türkiye'nin büyümesini istemiyorlar. İstiyorlar ki Türkiye kendi iç işleriyle boğuşsun dursun, gücünü dermanını kaybetsin. " dedi.
● İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "MHP ile bir araya geldik, bir adım biz attık bir adım MHP attı, ortak noktada uzlaştık. Peki CHP, Kılıçdaroğlu kiminle uzlaştı? PKK ile uzlaştı, FETÖ ile uzlaştı." dedi.
● Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye ekonomisinin 2016 yılı büyüme verilerine ilişkin, "15 Temmuz olmasaydı, geçen sene Türkiye'nin büyümesi yaklaşık yüzde 4,5 olacaktı." dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Burdur Yeni Sanayi Kooperatifinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldiği programda, "Anayasaların vatandaşın geleceğini, haklarını güvence altına alan toplumsal uzlaşma belgeleri olduğunu belirterek, her vatandaşın geleceğini, hakkını güvence altına aldığını anlattı.
● CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Bakanlarının yaptıkları açıklamalarda hakaret cümleleriyle sarf ettikleri sözlere karşı CHP olarak yasal haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini isteriz." dedi.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in gerçekleştireceği Finlandiya ziyaretinin büyük önem taşıdığını söyledi. Sözcü, Finlandiya'nın Çin'le ilk diplomatik ilişki kuran Batılı ülkelerin arasında bulunduğunu ve Çin'le hükümetler arası ticaret anlaşması imzalayan ilk Batılı ülke olduğuna dikkat çekti.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesini ziyaret eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile Bir Kuşak-Bir Yol girişimi ve "16+1" çerçevesindeki işbirliğini ilerletme konusunda anlaştı.
● Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Zhang Dejiang, Çin'in Küba ile askerî bağları ilerletmek için çalışmaya, böylelikle ikili ilişkileri daha da zenginleştirmeye hazır olduğunu açıkladı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in, ekonomik ve ticari alandaki somut işbirliğini ABD'yle beraber karşılıklı saygı ve işbirliğine dayalı ortak kazanç temelinde genişleterek, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla uygun bir şekilde çözmeye hazır olduğunu belirtti.