CRI TÜRK Haber Turu - 30 Mayıs 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 30 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/N6fyLojR-zM

● Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yargılama sonucundaki mahkeme kararlarıyla şehitlerin ve gazilerin ailelerine haklarının ve iadeiitibarlarının temin edileceğini söyledi.
● Başbakan Yıldırım "Bu yeni dönem daima istikrar dönemidir. Artık Türkiye'de hiç kimse milletin kayıtsız şartsız iradesini yok sayarak demokrasi dışı girişimlere teşebbüs etmeyecek ve halkın iradesi her zaman ülke yönetimine hakim olacaktır" dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz hakkını arayan, alın teri döken, her işçinin, her sendikanın yanındayız. İşsizlik bütün kötülüklerin anasıdır. Eğer siz bu ülkede iş istiyorsanız, kapısını vurabileceğiniz tek parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir." dedi.
● MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Şu anda Ortadoğu'da ortak akıl yoktur. Akıl olmayınca irade de bulunamayacaktır. Ülkeler arasındaki sosyal-ekonomik uçurumlar ve devleşen adaletsizlik ile eşitsizlikler, coğrafyaları içten içe kemirmiştir." dedi.
● Darbe girişimi sırasında Genelkurmay'da yaşanan eylemlere ilişkin davada, eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli savunma yaptı.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Sri Lanka'da meydana gelen sel ve heyelan felaketlerinden dolayı Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena'ya bir taziye masajı gönderdi.
● Çin Başbakanı Li Keqaing, Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe'ye 146 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan sel ve heyelan felaketleri nedeniyle bir taziye mesajı gönderdi.
● ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kore Yarımadası'nda yaşanabilecek silahlı çatışmaların bedelinin büyük olacağını ve ülkesinin yarımadadaki nükleer sorunun çözümü için Çin'le işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.
● Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi'nin Japonya'yı ziyaret ederek, 4. Çin-Japonya Üst Düzey Siyasi Diyaloğu'na katılacağı açıklandı.
● Türkiye, Mısır, Endonezya, Afganistan, Ürdün ve Sudan'dan gelen gazeteci, yazar ve uzmanların katıldığı 2017 İpek Yolu'nda Çin etkinliği Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde sona erdi.