CRI TÜRK Haber Turu - 29 Mayıs 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 29 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/CPYc4JZVcjg

● Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Çankaya Köşkü'nde, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından "Kıdem tazminatı reformuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
●Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hükümetin karayollarını disiplin altına almak için önemli bir düzenleme hazırladığını belirtti.
● CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı ile hükümetin Kıdem Tazminatı Fonuna ilişkin yürüttüğü çalışmaları eleştirdi.
● 15 Temmuz darbe girişimi davasında savunma yapan Akıncı Üssü eski Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim, "Tüm meslek hayatım boyunca kazandığım deneyimlere dayanarak bu darbe girişimi son derece amatörce planlanmış, mantık dışı, TSK teamüllerine aykırı bir garabet manzumesidir" dedi.
● Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 2011 yılı Polislikten Komiser Yardımcılığına Geçiş Sınavına ilişkin yapılan Ankara merkezli soruşturma kapsamında 101 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Sri Lanka'da meydana gelen sel ve heyelan felaketlerinden dolayı Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena'ya bir taziye masajı gönderdi.
● Çin Başbakanı Li Keqaing, Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe'ye 146 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan sel ve heyelan felaketleri nedeniyle bir taziye mesajı gönderdi.
● ABD Savunma Bakanı James Mattis, Kore Yarımadası'nda yaşanabilecek silahlı çatışmaların bedelinin büyük olacağını ve ülkesinin yarımadadaki nükleer sorunun çözümü için Çin'le iş birliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.
● Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi'nin Japonya'yı ziyaret ederek, 4. Çin-Japonya Üst Düzey Siyasi Diyaloğu'na katılacağı açıklandı.
● Türkiye, Mısır, Endonezya, Afganistan, Ürdün ve Sudan'dan gelen gazeteci, yazar ve uzmanların katıldığı 2017 İpek Yolu'nda Çin etkinliği Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde sona erdi.