CRI TÜRK Haber Turu - 28 Haziran 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 28 Haziran 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/XExITNpcuPY

● Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca, sabah saatlerinde Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesinde, sınır hattındaki üs bölgelerine saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik hava harekatı düzenlendi.
● Hakkari'de dün gece PKK'lı teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada özel harekat polisi 25 yaşındaki Muhammet Ali Mevlüt Dündar şehit oldu.
● İçişleri Bakanlığı'nca ülke genelinde yürütülen operasyonlarda son bir haftada yurt içinde; 36'sı ölü, 16'sı teslim, 13'ü sağ olmak üzere toplam 65 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
● Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş sağlığı ve güvenliğinin daha huzurlu çalışma için önemli olduğunu vurgulayarak, "Esnaf ve sanatkarlarımız iş yerinde risk değerlendirmesi yapmalı, acil durum planı hazırlamalı veya bu hizmetleri ilgili yerlerden temin etmelidir" dedi.
● Paris Başsavcılığı, Fransız şirketlerin, geçen ay 150 ülkeyi etkileyen "WannaCry (Ağlamak İstiyorum)" yazılımıyla aynı yöntemi izleyen ve "Petya" veya "Petrwrap" adı verilen virüs yazılımından etkilenmesi üzerine soruşturma açtı.
● Asya'da İş birliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) hükümet dışı forumunun ikinci toplantısı 28 Haziran'da Beijing'de başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, toplantıya kutlama mesajı gönderdi.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in "Internet+" planının yabancı işletmelerin katılımına açık olduğunu ifade etti.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, Dalian'de düzenlenen 2017 Yaz Davos Forumu'nun açılış töreninde konuştu. Li Keqiang, ekonomik küreselleşmenin korunması, ticaret ve yatırım serbestliğinin yürütülmesi gerektiğini belirtti.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılma sürecinin hızlandırılmasına ve bölgedeki barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olan bütün yapıcı çabaları olumlu karşıladığını belirtti.
● ABD'nin Beijing Büyükelçisi Terry Edward Branstad, Çin'in her eyaletine giderek Çin halkıyla kaynaşmayı ve ikili ilişkilerin güzel yarınlarını ortaklaşa yaratmayı beklediğini söyledi.