CRI TÜRK Haber Turu - 27 Temmuz 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 27 Temmuz 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/5oeJHPLQZgY

● Başbakan Binali Yıldırım, Alman şirketlerinin yöneticileri ile görüşmesinde, "Çok açık söylüyorum, biz sizi Alman şirketi olarak görmüyoruz. Biz sizi bu ülkenin şirketi olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.
● Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Alman firmaları ile ilgili Türk güvenlik birimlerinin bir soruşturma açması, yürütmesi asla söz konusu değildir" dedi.
● Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sicil affı başvurularının bugün sona ereceğini belirterek, "Bütün esnaf kardeşlerimizin 27 Temmuz'u geçirmemelerini özellikle istirham ediyoruz." dedi.
● CHP milletvekillerinin gece 01.00'de başlattığı Meclis'i terk etmeme eylemi devam ederken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "Sesi kesilen milletvekilleri için bir yolunu bulacağımızı söylemiştik. Eylemin ne zaman bitecek sorularına cevabımız; son milletvekilimizin iç tüzük hakkında söyleyeceği son söz bitmeden bu oturum bitmeyecek" dedi.
● Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili sayısının 600'e çıkarılması nedeniyle 2016 nüfus bilgilerine göre, illerin çıkaracağı milletvekili sayılarını ve seçim çevrelerini yeniden belirledi.
● İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapısına konulan metal dedektörlerin ardından demir parmaklıkları da kaldırdı. Bu karar sonrası Müslüman liderler, Mescid'i Aksa'da ibadete başlama kararı aldı.
● Çin Başbakanı Li Keqiang Beijing'de Yunanistan eski başbakanlarından Antonis Samaras'la görüştü. Li Keqiang, bu yıl Çin ile Yunanistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 45. yıldönümünün kutlandığını ve ikili ilişkilerde olumlu gelişme eğiliminin görüldüğünü hatırlattı.
● Çin'in Irak Büyükelçisi Chen Weiqing ve Irak İçişleri Bakanı Kasim al-Araji, iki ülkenin hükümetleri adına işbirliği mutabakat zaptına imza attı. Çin ve Irak arasında imzalanan iş birliği mutabakat zaptı uyarınca, Çin bu ülkeye insani yardım gönderecek.
● Çin'in büyük sanayi firmalarının yılın ilk yarısında istikrarlı bir kâr artışı yakaladığı bildirildi. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamada, bu yılın ilk altı ayında büyük firmaların kâr artışının yüzde 22 olarak gerçekleştiği kaydedildi.
● Çin'de bu yılın ilk altı ayında video oyunları abonelerinin sayısının 507 milyonu bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 arttığı bildirildi.