CRI TÜRK Haber Turu - 26 Temmuz 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 26 Temmuz 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/s8V9Ys4g6yU

● Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemdeki rektörlerimizden de ricam var, YÖK Başkanımız ile de bunu konuşuyorum, Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin. Dünyanın kaç yerinde acaba yardımcı doçentlik var?" dedi.
● Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Harem-i Şerif'teki son gelişmeler hakkında ifade ettikleri hususlara ilişkin olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan haddini bilmez açıklamayı kınıyoruz." ifadesini kullandı.
● Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, mevduat faizlerindeki gerilemenin kredi faizlerine olumlu yansıyacağını söyledi.
● Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı görevini bırakacağını açıkladı. Görmez, "Yeri ve zamanı geldiğinde teslim edilir. Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir makamdan sonra talip olduğum bir görev vardır, o da ilimdir." dedi.
● Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Bankalar altın alım-satımı yaparak kuyumculuk sektörüne darbe vurdular. Binlerce esnaf bu tür karar ve uygulamalardan etkilenerek dükkanlarını kapatıyor. Buna bir dur demenin zamanı geldi. Bırakın her işi erbabı yapsın" dedi.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, günümüzde Kore Yarımadası'ndaki durumun son derece hassas olduğunu hatırlatarak, Çin'in gerginliği ve anlaşmazlığı şiddetlendirecek herhangi bir söz ve davranışa kararlıkla karşı çıktığını kaydetti.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Botsvana'nın Çin'in temel çıkarına saygı göstermesi ve 14. Dalay Lama'nın bu ülkeye ziyaret yapmasıyla ilgili doğru kararı alması talebinde bulunduklarını kaydetti.
● Çin'in iç kesiminden Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Ordusu'na yardım kapsamında bu yılın ilk yarısında gerçekleştirilen toplam yatırım hacmi, 226 milyar 970 milyon yuana ulaştığı bildirildi.