CRI TÜRK Haber Turu - 25 Nisan 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 25 Nisan 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/Ptcz-ntXcIE

● Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Genel Kurulu'nda "Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi" konulu oturumda Türkiye'yle ilgili son dönemde ortaya atılan iddialar değerlendirildi. Türkiye'nin 2004'te çıktığı denetim sürecine yeniden alınmasıyla ilgili tasarı oylandı. AKPM, Türkiye'yi siyasi denetim altına alma kararı verdi.
● Danıştay 10. Dairesi, Yüksek Seçim Kurulunun "mühürsüz oyların geçerli sayılması"na ilişkin kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle CHP'nin yaptığı başvuruyla ilgili karar vermesine yer olmadığına hükmetti.
● Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, 16 Nisan'da yapılan halk oylamasında halkın yüksek bir katılım ve büyük bir demokratik olgunlukla sandığa gittiğini belirterek, "Halk oylamasının yüzde 85'i aşan bir katılım oranıyla gerçekleşmiş olması demokrasimiz açısından başlı başına bir kazanımdır." dedi.
● Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın sözlerini hatırlatan ve halk oylamasının şaibeli olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'ya sert sözlerle yüklendi. Kılıçdaroğlu, "YSK'daki hakimlerde vicdan olmadığı için, onlar ahlak yoksunu olduğu için onlara sormuyorum ben. Bütün vatandaşlarıma soruyorum. Bunların hakkını kim koruyacak." dedi.
● Şırnak Cudi Dağı bölgesinde başlatılan operasyon kapsamında, saldırı hazırlığında bulunan terörist gurup tespit edildi. Tank, Fırtına Obüsü ve havanlarla ateş altına alınan guruptan iki terörist etkisiz hale getirildi.
● 15 Temmuz darbe girişimin ardından 8 darbeci helikopterle Yunanistan'a kaçmıştı. Darbecilerden 3'ü bugün temyiz mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Yunan savcı, hakim karşısına çıkan Abdullah Yetik, Feridun Çoban ve Süleyman Özkaynak'ın geri gönderilmelerine karşı çıktı.
● Türkiye'den Başbakan ve bakan danışmanları, RTÜK üyeleri, TV kanalı yöneticileri ve gazetecilerden oluşan 12 kişilik basın heyeti Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'da incelemelerini sürdürüyor.
● Dışişleri Bakanı Wang Yi, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile bir araya geldi. Antik Medeniyetler Forumu'na katılmak için Atina'da bulunan Wang Yi ve Sameh Shoukry arasındaki görüşmede, ikili ilişkiler ve terörizmle mücadele gibi konular ele alındı.