CRI TÜRK Haber Turu - 25 Mayıs 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 25 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/Vb-qcbExmnc

● Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "İslam Ülkeleri Finans Zirvesi"nin açılışında, İstanbul'un Türkiye'nin gelişimine paralel şekilde önemli bir finans merkezi haline geleceğini, bu hedefin, hükümetin 2023 vizyonunun bu çerçevede alınmış kararlarından birisi olduğunu anlattı.
● Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT'ye bu yıl 2 bin 500 kişiyi işe alacaklarını daha önce açıkladıklarını belirterek, "Ama ortaya koyduğumuz hedefler doğrultusunda bu senenin ikinci yarısında 2 bin 500 kişiyi daha aileye katacağız.
● CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'i parti genel merkezinde ziyaret etti. Kılıçdaroğlu'na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın DHKP-C'li olduklarıyla ilgili yaptığı açıklama soruldu. CHP lideri bu soruya, "DHKP-C bir terör örgütüdür. Bununla ilgili bir durum varsa kanıtlar toplanır. Dün değillerdi de bugün mü oldular." dedi.
● MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında yaptığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) siyasi ayağına yönelik açıklamalarına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve tartışmalara yanıt verdi.
● Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi, Tendürek Dağı kırsalında bölücü terör örgürü PKK'lı teröristlerin açtığı ateş sonucu 2 asker şehit oldu, dört asker yaralandı.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore yarımadası sorununun çözümünde ilkelerde ısrar edilmesi, tüm tarafların çıkarlarına dikkat edilmesi ve gerçekçi davranılması gerektiğini söyledi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un davetiyle 25-26 Mayıs günlerinde Rusya'yı ziyaret edecek.
● Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Filipinler hükümetinin terörle mücadele çabasını anlayışla karşılayıp desteklediklerini söyledi.
● Çin Güney Sudan'da siyasi uzlaşı sürecini hızlandırma çağrısında bulundu. Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilcisi Liu Jieyi, barış ve istikrarın Güney Sudan'daki bütün tarafların ortak talebi olduğunu ifade etti.
● Çin'in Pakistan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 2 Çin vatandaşı bugün Pakistan'ın güneybatısında yer alan Belucistan eyaletinin Quetta bölgesinde kaçırıldı.