CRI TÜRK Haber Turu - 23 Haziran 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 23 Haziran 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/dS0P4Uc0_3M

● İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz büyük ve güçlü bir medeniyetiz, asil ve aziz bir milletiz. Tarihimizi ve ecdadımızı unutan bir millet değiliz. Yüzyıllardır bu topraklarda; huzuru, barışı, kardeşliği ve insanlığı anlatan bir milletiz." dedi.
● Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil konusunda hâlâ bir "babayiğit"e ihtiyaç olduğunu belirtti.
● AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Kılıçdaroğlu'nun tepki yürüyüşe ilişkin "Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu vatana hıyanet edenlerle birlikte bu yolculuğu yapmaya kalkıyorsa, millet bunun hesabını tabii ki soracaktır." dedi.
● Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'nin, 'Adalet Yürüyüşü'ne ilişkin eleştirilerine de yanıt veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Kendi görüşüdür, saygı duyarız." dedi.
● MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "sözde adalet yürüyüşünde yalan edebiyatından inciler dizerek ilerlediğini" belirterek, "Kılıçdaroğlu'nun her konuşmasında yollara döktüğü yalanlarının boyu, yürüdüğü kilometreleri çoktan geçmiştir." değerlendirmesinde bulundu.
● Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, petrolün varil fiyatının dünyada her geçen gün hızla düştüğünü belirterek, "Tüm taleplerimize rağmen bu düşüşün akaryakıt pompa fiyatlarına yeteri kadar yansımaması dikkati çekiyor. " dedi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ortadoğu'nun bir an önce yeniden barış ve istikrara kavuşmasını arzuladıklarını ifade ederek, uluslararası topluma Ortadoğu'nun kalkınma sorununu dikkate alarak bölgedeki ülkelerin kendilerine uygun kalkınma yolunu seçmelerine destek verme çağrısı yaptı.
● Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi, ABD'nin yasama organlarıyla teması arttırmak istediklerini söyledi. Yang Jiechi dün Washinton'da ABD Temsilciler Meclis Başkanı Paul Ryan ile görüştü.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) ve ASEAN arasındaki "10+3" işbirliğinin, 20. yıldönümü dolayısıyla, maliye gibi alanlardaki iş birliğini güçlendireceğini belirtti.