CRI TÜRK Haber Turu - 22 Haziran 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 22 Haziran 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/7fh06wns8Jo

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile siyasi parti liderlerinin Ramazan Bayramı programları belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı'nda ailesiyle İstanbul'da olacak.
● Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Türkiye Japonya ilişkilerini, bölgesel ve uluslararası konuları değerlendirdi.
● Sağlık Bakanlığınca, Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki gıda zehirlenmesi şüphesiyle ilgili ön incelemenin tamamlandığı, klinik bulgular, hastalardan alınan örnekler ve epidemiyolojik analiz sonuçlarına göre olayın bir besin zehirlenmesi olduğunun tespit edildiği bildirildi.
● ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'a gönderdiği mektupta, terör örgütü YPG'ye verilen malzeme ve teçhizata ilişkin bilgi verdi. Mattis, terör örgütü DEAŞ'ın mağlup edilmesinden sonra silahların geri alınacağını belirtti.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki'yle görüştü.
● Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in eşbaşkanlık ettiği ilk Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyalogu dün Washington'da düzenlendi.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ile Qingdao arasında Güneydoğu Asya'ya açılan ikinci demiryolu ve denizyolu taşımacılık hattı açıldı.
● Çin'in Tianzhou-1 kargo uzay aracı, Tiangong-2 uzay laboratuvarı ile kenetlenerek yaklaşık iki ay uçtuktan sonra bugün uzay laboratuvarından ayrıldı ve bağımsız operasyon aşamasına girdi.