CRI TÜRK Haber Turu - 21 Mart 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 21 Mart 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/Si3i7ULBnjw

● Başbakan Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde, Dede Garkın Eğitim, Kültür ve Araştırma Derneği'nin ev sahipliğinde, ATO Congresium'da düzenlenen "Uluslararası Hacı Bektaş Veli ve Sultan Nevruz Cem'i Buluşması"na katıldı.
● Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Her dara düştüğünde Avrupa'ya koşup 'Bize yardımcı olun.' diyecek başbakanlar, bakanlar istiyorlar. Türkiye'yi istedikleri gibi sevk ve idare edebilecekleri bir düzen istiyorlar." dedi.
● Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni (ÇESOB) ziyaret etti. Burada Bakan Ağbal'a el yapımı rahle hediye eden ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, mobilya sektöründe KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmesi dolayısıyla teşekkür ederek, esnaf ve vatandaşın indiriminin devam etmesinden yana olduğunu söyledi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa referandumuna ilişkin Samsun'da yaptığı konuşmada geçmişten örnekler verdi ve "Tarihimizde tek adam yoktur, heyetler vardır" dedi.
● Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Suçları Soruşturma Bürosunun, FETÖ'ye yönelik yürüttüğü soruşturma devam ediyor. Bu kapsamda FETÖ'nün Ankara yapılanmasına ilişkin, aralarında örgütün yönetici kadrolarının da bulunduğu 265 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.
● Çin Başbakanı Li Keqiang dün Çin'e resmi ziyarette bulunan İsrailli mevkidaşı Benjamin Netanyahu'yla görüştü. Li Keqiang, Çin ile İsrail arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 yıl boyunca, ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydedildiğini ve çeşitli alanlarda kurulan işbirliklerinde verimli sonuçlar elde edildiğini belirtti.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, "Çin Kalkınması Üst Düzey Forumu"nun Yıllık Toplantısı'na katıldı ve "Ortaklık ilişkilerini ortaklaşa kurup barışçıl kalkınmanın peşinde birlikte koşalım" başlıklı bir konuşma yaptı.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde batıya giden yük trenlerinin sayısı geçen sene 220'yi buldu. Kimyasal sanayi, inşaat, mekanik teçhizat, otomobil yedek parçaları ve konfeksiyon gibi ürünlerin ihracatı hızlandırılarak ekonomik büyümeye canlılık kazandırıldı. Böylece Xinjiang batıya açılan bir lojistik geçidine dönüşmüş oldu.