CRI TURK Haber Turu - 20 Şubat 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TURK Haber Turu - 20 Şubat 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/-0qYSTHMMMM

● Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Rakka'ya yönelik operasyonunda terör örgütü YPG'yi dayatması durumunda Türkiye'nin ne yapacağının, tek başına hareket edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, "Ben öyle bir izlenim edinmedim. Bir değerlendirme sürecindeler, sonucu görmemiz lazım." dedi.
● Başbakan Binali Yıldırım, referandumdan sonra kabineye MHP'li bakanların gireceğini iddiasıyla ilgili, "AK Parti ve MHP'nin referandum birlikteliğinin arkasında hesap kitap yok."
● CHP'ye ulaşan anket sonuçlarında kararsız seçmenlerin 18-34 yaş arasında yoğunlaştığı verisinden hareket eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz'ı, bu kitleye ulaşması konusunda görevlendirdi.
● HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.
● İçişleri Bakanlığı bir haftada düzenlenen 268 terör operasyonunda bin 67 kişi gözaltına alındığını 10 teröristin de öldürüldüğünü açıkladı.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Arjantin mevkidaşı Mauricio Macri iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 45. yıldönümü dolayısıyla karşılıklı olarak kutlama mesajı gönderdi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Münih'te Afganistan Cumhurbaşkanı Aşraf Ghani'yle bir araya geldi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kore Cumhuriyeti (KC) Dışişleri Bakanı Yun Byung-se'yle görüştü.
● Çin'in Afganistan'a sağladığı kar felaketi insani yardım malları dün özel uçakla Kabil'e ulaştı.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yoksullukla mücadele ve kalkınma toplantısından edinilen bilgilere göre, 2016 Xinjiang'da yoksulluğun azaltılması çalışmalarında kritik bir yıl oldu.
● Çin, dünyanın ilk exascale prototip bilgisayarını üretme çalışmalarına başladı. Tianhe-3 adı verilen süper bilgisayar, yine Çin yapımı olan, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Sunway Taihulight'tan on kat daha hızlı performans gösterebiliyor.