CRI TÜRK Haber Turu - 20 Nisan 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 20 Nisan 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/tO25Xwoufjc

● CHP'nin referandum sonuçlarına ilişkin izleyeceği yol haritasında gündeme gelen, ancak parti MYK'sında benimsenmeyen "Meclis'ten çekilme" seçeneği, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a da soruldu. Kahraman, CHP'den gelen açıklamadan haberdar olmadığını söyledi. "CHP köklü bir partidir, sine-i millet gibi kelimeleri kullanacağını zannetmiyorum." dedi.
● Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, FETÖ ile ilişkili üç kuruluşun BM'deki statülerinin düşürülmesine ilişkin, "Birleşmiş Milletler'nin bu terör örgütüne bağlı veya onunla iltisaklı bazı örgütleri bünyesinden atması da son derece doğaldır. " dedi.
● Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, küresel ticarete yılda 1 trilyon dolar civarında katkı sağlaması beklenen Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması'nın önemli bir fırsat olduğunu belirterek, anlaşmanın etkisiyle üye ülkelerin toplam ticaret maliyetlerinde yüzde 14,3 düşüş beklendiğini bildirdi.
● CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "YSK tam kanunsuz bir karar verdi. YSK kendine verilmeyen bir yetkiyi kullandı. Adalet Bakanı'nın zaten adalet ile bir işi yok. Yargıya duyulan güven yüzde 20-25'lerde." diye konuştu.
● Niğde'nin Altunhisar ilçesinin AK Partili Belediye Başkanı Erdal Sarı, ilçe meydanında düzenlenen silahlı saldırıda kolundan yaralandı. Saldırıda 12 yaşındaki Celil Acar da başından ağır yaralandı.
● Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, dün Ankara'da Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile görüştü. Liu Yandong, Çin Başbakanı Li Keqiang'in Türk mevkidaşına selamlarını iletti.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD'nin Çin'e yönelik çağa uymayan sınırlamalı ihracat politikasını değiştirerek, ticaret açığının giderilmesi için elverişli koşul yaratmasını beklediklerini söyledi.
● 7. Çin-AB Üst Düzey Stratejik Diyalogu başkent Beijing'de yapıldı. Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi, Çin'in Suriye krizi konusundaki tutumunu yineleyerek, tek doğru seçeneğin siyasi çözüm olduğunu dile getirdi.
● Çin Dışişleri Bakanlığı, şu an Kore Yarımadası'ndaki durumun karmaşık ve hassas olduğunu, Çin'in gerginliği tırmandıran her türlü söz ile eyleme karşı çıktığını belirtti.
● İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran ile Çin'in önümüzdeki hafta içinde Arak Ağır Su Reaktörü'nün yeniden inşa edilmesine dair anlaşmaya son şeklini vereceğini açıkladı.