CRI TÜRK Haber Turu - 20 Mart 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 20 Mart 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/0ANNll-IFTg

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Futbol Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, "Başkentte örnek bir stadımız yok. 19 Mayıs Stadı'nı yıkıp yerine 40 bin seyirci kapasiteli stat yapacağız." dedi.
● Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 16 Nisan'da "hayır" çıkması durumunda bir kaos ortamına doğru veya Türkiye'nin istikrarının kaybedilmesine yönelik kampanyaların hızlandığı bir döneme girilmiş olacağını, kimsenin bunu arzu etmeyeceğini söyledi.
● Moody's'in not görünümünü negatife düşürmesini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Biz reform yapacağız, ekonomimizde aldığımız tedbirlerle yatırımda, ihracatta yüksek performansı yakalayacağız. Başkalarının ne dediğine bakmayacağız." dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan referandumuna doğru konuştu. Kılıçdaroğlu, "Hayır oyu çıkarsa ne olur? Şu olur. Türk milletinin 'biz demokrasiye bağlıyız' söylemi tescillenmiş olur. Cumhurbaşkanı biz seçtik, 2019' a kadar görevinde kalacak denmiş olur." dedi.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'de yer alan Büyük Halk Toplantı Salonu'nda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabul etti. Xi Jinping, görüşmede şu an Çin-ABD ilişkilerinin önünde önemli fırsatlar bulunduğunu söyledi.
● Başbakan Yardımcısı Zhang, başkent Beijing'de düzenlenen 2017 Çin Kalkınma Forumu'nun açılış töreninde konuştu. Zhang Gaoli, Çin'in büyümeyi ve piyasa canlılığını sürekli kılmak için arz yönlü yapısal reformları güçlendirmesi gerektiğini söyledi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD'li mevkidaşı Tillerson ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, iki tarafın ortaklaşa çabaları sayesinde Çin-ABD ilişkilerinin olumlu yönde ve istikrarlı şekilde geliştiğini belirtti.
● Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı He Lifeng, ekonomideki yapısal dengesizliğin giderilmesi için reformların derinleştirilmesi gerektiğini belirtti.
● ABD'li dış ticaret uzmanı Jeffrey J. Schott, Çin'in Asya-Pasifik bölgesindeki ekonomik entegrasyon sürecinde yapıcı rol oynayacağını söyledi.