CRI TÜRK Haber Turu - 20 Haziran 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 20 Haziran 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/VETn8fnAcZs

● Başbakan Binali Yıldırım, Manisa'daki zehirlenme olayına ilişkin, "İaşe alımlarıyla ilgili yeni bir sistem devreye girecek. Böylece, kalitesi sıkıntılı olan malların girmesini önlemiş olacağız." dedi.
● Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bugün dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları arasında yer alan ve dünyanın her yerinde büyük projelere imza atan Türk şirketleri, ekonomik kalkınma modelimizi dünya ile paylaşmakta; derin, kültürel değerleri olan estetik algımızı hayata geçirdikleri projelerle dünyanın dört bir yanında sergilemektedirler." dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşü sırasında partisinin Çamlıdere yol ayrımında gerçekleştirilen grup toplantısına katıldı.
● Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kadir Gecesi dolayısıyla yayımladığı mesajında, "21 Haziran Çarşamba gününü Perşembeye bağlayan gece, 14 asır önce yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in inmeye başladığı Kadir Gecesini bir kez daha idrak edeceğiz. " açıklamasına yer verdi.
● Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi, Çin ve Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) arasındaki 8. Dışişleri Stratejik Diyaloğu'na katılmak üzere Beijing'e giden Güney Kore Dışişleri Bakan Yardımcısı Lim Sung-nam ile görüştü.
● BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı dün Beijing'de düzenlendi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, BRICS ülkeleri arasındaki iş birliğinin her zaman açıklığa, kapsayıcılığa, iş birliğine ve ortak kazanca daydalı BRICS ruhu temelinde yapıldığını, BRICS ülkelerinin diğer ülkelerle beraber insanlığın kader ortaklığını oluşturmaya hazır olduğunu belirtti.
● Çin'in, "Çin-ABD Diplomasi ve Güvenlik Diyaloğu"nun ilk turunda olumlu sonuçların alınması için ABD'yle birlikte çaba harcamaya hazır olduğu açıklandı.
● Çin'in büyük kentlerinde emlak piyasasının istikrarını koruduğu açıklandı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS),bugün yayınladığı raporda, ilgili makamların fiyat artışlarını kontrol etmeye yönelik olarak aldığı bir dizi önlemden sonra konut piyasasında istikrarın korunduğunu ifade etti.