CRI TÜRK Haber Turu - 19 Haziran 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 19 Haziran 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/ZIOBSMCnK7s

● Başbakan Binali Yıldırım, Atina'daki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından Yunanistan Başbakanı Çipras ile ortak basın to plantısı düzenledi.
● Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen İslamofobik terör saldırısını kınadı.
● Körfez ülkelerinin diplomatik ablukası altındaki Katar'a ilk Türk askeri grubu ulaştı.
● İngiltere Başbakanı May, Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Camisi yakınındaki araçlı saldırıyla ilgili, "Bu, ibadethanelerinin yakınında Müslümanlara karşı bir saldırıydı." dedi.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iş birliği ve ortak kazanca dayalı BRICS ruhunun yaygınlaştırılarak, çok taraflılık ile uluslararası ilişkilerin temel ilkelerinde ısrar edilmesinin önemini vurguladı.
● Çin ve Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) arasındaki 8. Dışişleri Stratejik Diyaloğu'nun 20 Haziran'da Beijing'de yapılacağı açıklandı.
● 7. Çin-Rusya Maliye Bakanları Diyaloğu bugün Shanghai'de düzenlendi. Diyalogda, Çin ve Rusya arasındaki makro ekonomik durumlar ile politikalar, yapısal reformlar, maliye alanında ikili ve çok taraflı iş birliği gibi konular üzerinde mutabakat sağlandı.
● Çin Güney Havayolları Xinjiang Şubesi'ne bağlı iki Boeing 787 tipi yolcu uçağı, Urumçi-Beijing, Urumçi-Shanghai ve Urumçi-Kaşgar hattında hizmet vermeye başladı.