CRI TÜRK Haber Turu - 18 Temmuz 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 18 Temmuz 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/od-GQi6f27M

● AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, "Yaşananlara 'kontrollü darbe' diyerek kendi kontrolünü başkasına kaptıranlar var" dedi.
● Başbakan Binali Yıldırım "(OHAL İnceleme Komisyonu) Dün itibariyle komisyona başvurular başladı. Sadece dün, günün sonuna kadar 3 bin 28 başvuru yapılmış, 1189'u Valilik ve kurumlarca onaylanarak işleme girmiştir. Toplam başvuruların, mükerrer başvuruları da dikkate aldığınızda, 120 bin civarında olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.
● Adalet Bakanı Bozdağ, tutuklu yargılanan FETÖ'cülere tek tip kıyafet önerisine dair, "Şimdi bir adım atacağız. Kapsamı daha henüz kesinleştirmedik. Şu anda çalışmamız sürüyor." dedi.
● Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin insani dış politikada şu anda dünyada örnek olduğunu belirterek, "Sadece yaptığı yardımlarla değil. Yaptığımız yardımlar bakımından dünyada, ABD'den sonra ikinci sıradayız." dedi.
● Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul'daki yoğun sağanakla ilgili bilgi verdi. Bakan Arslan, "Bu bir afettir, hasar tespit edilince hasar karşılanacak. Yağmur kesildi ulaşılamayan nokta yok" dedi.
● CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Ülkede hiç kimsenin hayatı ucuz değil. Kim teröre destek veriyorsa, kim Habur'da çadır mahkemeleri kuruyorsa hepsine lanet olsun diyorum" dedi.
● Cumhurbaşkanı Xi, başkent Beijing'de Merkezi Maliye ve Ekonomi Liderlik Grubu'nun 16. toplantısına başkanlık etti. Xi Jinping, toplantıda yaptığı konuşmada, yatırım ve piyasa ortamlarının düzeltilerek dışa açılma adımlarının hızlandırılması gerektiğinin altını çizdi.
● Çin'in, uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch'in Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın (AAYB) kredi notunu en yüksek seviye olan AAA olarak değerlendirmesinden memnuniyet duyduğu açıklandı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Yarımadası nükleer sorununun çözülmesi için uluslararası toplumun desteğinin gerekli olduğunu açıkladı.
● Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Changpa Phuntsog, Ürdün Temsilciler Meclisi'nin davetlisi olarak 14-17 Temmuz günlerinde Ürdün'ü ziyaret etti.