CRI TÜRK Haber Turu - 18 Mayıs 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 18 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/https://youtu.be/lbgOR4W-gLo

● İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bugün öyle güzel, o kadar moralli bir noktadayız ki onlar ne düşünürse düşünsünler son 300 yılın en güçlü Türkiye'sindeyiz." dedi.
● Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Kurla ilgili şu anda gelmiş olduğumuz nokta olumlu bir noktadır. 3,50 seviyeleri… Kurla ilgili bizim hedefimiz, tahmin edilebilir ve öngörülebilir bir seviyedir." dedi.
● CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, "Hükümetin bir an önce Olağanüstü Hali kaldırması ve Türkiye'nin süratle normalleşme ve demokratikleşme yolunda adım atması öncelikli ihtiyaçtır." ifadesini kullandı.
● Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Mustafa Armağan'ın çıkardığı Derin Tarih dergisinin Mayıs sayısıyla ilgili "Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret" suçlamasıyla soruşturma başlattı.
● ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan Cohen, ülkesinin YPG'yle ilişkisini 'geçici ve taktiksel' olduğunu söyledi.
● Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı'nın özel elçisi Lee Hai-chan Çin'e ziyarette bulunmak üzere bugün Beijing'e ulaştı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kore Yarımadası'nda nükleer sorunun "ya o ya bu" mantığıyla çözülemeyeceğini, tarafların acilen yerine getirmesi gereken görevin bölgedeki tansiyonu düşürmek olduğunu belirtti.
● Çin'in geliştirdiği Z-19E savaş helikopteri ilk uçuşunu Heilongjiang eyaletine bağlı Harbin kentinde bugün gerçekleştirdi.
● Çinli işletmelerin 2016 yılında ABD'ye 46 milyar dolarlık rekor yatırım yaptığı açıklandı.