CRI TÜRK Haber Turu - 17 Nisan 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 17 Nisan 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/1W4w-xNXoNU

● Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu bugün toplanacak. Alınan bilgiye göre, MGK toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 19.30'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek.
● Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki vize serbestisi sürecine ilişkin, "Vize serbestisinin en kısa zamanda verilmesini bekliyoruz." dedi. Eğer AB bu konuda yeşil ışık yakmazsa Ege Denizi'nde üstlendiğimiz ağır yükü gözden geçirmek zorunda kalacağız." dedi.
● AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "27-28 Nisan sonrasında Erdoğan'a üyelik teklifi yaparız" dedi.
● CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Meşruiyet tartışmasını sona erdirecek ve milleti hukuk eksenin rahatlatacak tek bir karar vardır, seçimin Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesidir. Aslolan bu seçimin iptal edilmesidir" dedi.
● MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, referandumda parti tabanının evet oyu vermediği söylemlerinin algı yaratma amacı taşıdığını belirtti ve "Verdiğimiz sözü tuttuk" dedi.
● ÖSYM, LYS'ye başvuruların bugün sona ereceği ve sürenin uzatılmayacağı ifade edildi. Ayrıca, puan türü değişen yükseköğretim programlarını tercih etmek isteyen adayların, puanlarının hesaplanabilmesi için LYS'ye başvuru yapmaları gerektiği hatırlatıldı.
● Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, 14 Nisan'da Ljubljana'da Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Slovenya Başbakanı Miro Cerar ile bir araya geldi.
● Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi bugün ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'la telefon görüşmesi yaptı.
● Çalışma amacıyla Çin'de bulunan yabancı sayısı 2016 yılında 900 bini aştı. Çin Yabancı Uzmanlar Dairesi Başkanı Zhang Jianguo, 1980'li yıllarında ana kesimde çalışan yabancı sayısının yıllık ortalamasının 10 bine bile ulaşmadığını hatırlattı.