CRI TÜRK Haber Turu - 17 Mayıs 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 17 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/1LpgsUjakAU

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ABD Başkanı Donald Trump'ın dün Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği görüşme ABD basınında geniş yer buldu. Amerika basını, Trump'ın Türkiye'yi terörle mücadelede müttefik olarak övdüğünü yazdı.
● Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ramazan öncesi et fiyatlarının artacağı söylentileriyle alakalı, "Şu an yeteri kadar besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim." dedi.
● Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son aylarda yakalanan uyuşturucu rakamlarının, verimli bir çalışmanın göstergesi olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'yi yol geçen hanına çevirmelerine izin vermeyiz." dedi.
● "Balyoz Planı'' davası savcılarından Savaş Kırbaş hakkında, üç kez ağırlaştırılmış müebbet ile ''FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
● Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, Türkiye'ye uygulanan yaptırımların iptal edilmesi için gereken bir dizi belgenin bu hafta içerisinde hazırlanacağını söyledi.
● Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na (BRF) katılmak için Beijing'e gelen Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic'le bir araya geldi.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe ile bir araya geldi. Başbakan Li, Çin-Sri Lanka ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde geliştiğini ifade etti.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu vesilesiyle Çin'de bulunan Myanmar Devlet Müşaviri Aung San Suu Kyi ile bir araya geldi.