CRI TÜRK Haber Turu - 17 Ağustos 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 17 Ağustos 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/O5WHTDeIzRY

● Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Gümrük Birliği ile ilgili açıklamasına ilişkin, "Bu talihsiz bir açıklama. Şunun altını çizmek gerekir: AB kurumlarına, AB süreçlerine herhangi bir Avrupa ülkesi talimat vermemelidir." dedi.
● FETÖ soruşturması kapsamında, Ankara merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda, ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen eski Maliye Bakanlığı çalışanı 70 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.
● İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Türkiye'deki temaslarına ilişkin İran medyasına yaptığı açıklamada, iki ülkenin terörle mücadelede istihbarat paylaşımı ve operasyonel iş birliği yapacağını ifade etti.
● Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, yaptığı açıklamada, vatandaşların, tatilin uzayıp uzamaması konusundaki belirsizlik nedeniyle rezervasyon yaptırdığını, Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkmasıyla da rezervasyonunu yaptırdığı biletleri satın almaya başladığını, acenta ve şirketlerin internet sitelerinde yoğunluk görüldüğünü ifade etti.
●Çin'de düzenlenen uluslararası robot yarışması "Robot Challenge 2017"ye katılan Türk öğrenciler üç ödül kazandı. Engelliler için hazırlanan "Düşünce Gücüyle Nesnelerin Kontrolü" projesi birinci, "Düşünce Gücüyle Araçların Kontrolü" projesi ikinci, "Uzaktaki El" projesi de dördüncü oldu.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Kuşak ve Yol girişiminin uluslararası toplumun ortak ürünü olduğuna işaret ederek, bunun Çin ile ilgili ülkeler arasında önemli bir işbirliği platformuna dönüşeceğini vurguladı.
● Çin, Belgrad ve Priştine'ye anlaşmazlıkları çözmek için diyalog ve müzakereleri başlatma çağrısı yaptı. Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, BM Güvenlik Konseyi'nin 1244 sayılı kararının, Kosova sorununun çözümünde önemli bir hukuki dayanak olduğunu belirtti.