CRI TÜRK Haber Turu - 16 Temmuz 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 16 Temmuz 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/0Tii6b2hpg8

● Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Biz dünyanın hiçbir yerinde savaş istemeyiz. Bu ister konvansiyonel silahlarla olsun, ister nükleer bir tırmanış şeklinde olsun. Biz savaşın insanlığın barışına, huzuruna katkı getireceğine inanmıyoruz." dedi.
● Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğuna, hatta nerede yaşadığına dair bazı haberler çıkmaya başladı. Biz de Dışişleri Bakanlığı olarak Almanya'ya resmi olarak bir nota verdik." dedi.
● Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ÖSYM'nin yaptığı yerleştirme hatasıyla ilgili, "Yapılan bir hatadır. Hatadan dolayı özür dilenmiştir. Bir daha olmaması esastır." dedi.
● AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kamuoyunda uzunca bir zamandır tartışılan bir konuyu kendine has siyasi üslubu ile dile getirdiğini belirterek, "Dile getirmesinden sonra Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'sinden haddini fazlasıyla aşan açıklamalar olmuştur." dedi.
● ABD'nin hazırladığı Çin'in dini işler politikasını eleştiren rapora Çin dışişlerinden yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, ABD'nin gerçeklere saygı gösterip kendi meselelerine bakmasını istedi.
● ABD Hazine Bakanlığı, Çin'in Haziran ayında, dokuz ayın ardından tekrar dünyanın en büyük ABD tahvili sahibi konumuna döndüğünü açıkladı.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Börtala Moğol Özerk İli'nde Jinghe ilçesinin deprem sonrası yeniden yapılanma çalışmaları başlatıldı.
● Çin, Kuşak ve Yol girişiminin, çağın ruhuna uygun olduğunu ve tüm dünya halklarının ortak çıkar ve gereksinimlerine karşılık geldiğini savunuyor. Çin'in diğer ülkelerle el ele vererek, koordinasyon, paylaşım ve iş birliği ilkeleri doğrultusunda bu girişimi ilerletmeye hazır olduğu belirtiliyor.