CRI TURK Haber Turu - 16 Kasım 2016

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TURK Haber Turu - 16 Kasım 2016
Video Link: https://www.youtube.com/embed/5bgmOGG_x7k
● AK Parti'liler olarak siyaseti ülkeye ve millete canla başla hizmet olarak gördüklerini vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, "Onun içindir ki AK Parti'nin, milletimizin hissiyatının beklentilerinin tezahürü olan değişim anlayışını devamlı gerekli görüyoruz. Bu nedenle vesayet anayasasının değiştireceğiz." dedi. 
● Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, terör operasyonu kapsamında gözaltına alınan belediye başkanlarına ilişkin, "Teröre destek olan, yaptığı bu desteğin bedelini öder." dedi.
● Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Her egemen ülke gibi bizim de kırmızı çizgilerimiz var. Yapıcı eleştirilere her zaman açığız; ancak kendi ülkelerinde teröre çanak tutanların bize haricten mabal okumalarına kulağımız kapalıdır." dedi.
● Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti'nin MHP'ye sunduğu yeni anayasa taslak metnine ilişkin "İçeriği ile ilgili biraz bekleyelim; çünkü müzakereler olacak. Bugünkü mevcut sistemle ilgili temel sıkıntımız, istikrarsızlık ve belirsizlik." dedi.
● MHP'den ihraç edilen Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, bundan 10 sene 2 gün önce yine ihrac edilmiştim. Demek her 10 senede bir ihraç zamanı geliyor. Sonra da yine geri dönüyorum." dedi. 
● Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, et üretiminin arttığını et ithalatına gerek olmadığının belirterek; "Eylül ayı itibariyle son bir yıllık dönemde kırmızı et üretimi 1.2 milyon tona dayandı." dedi.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, üç ülkeyi kapsayan bir haftalık Latin Amerika gezisi için bugün Beijing'den ayrıldı. Xi Jinping'in resmi ziyaret programında Ekvator, Peru ve Şili yer alıyor. 
● Rusya Ekonomi Bakanı Alexei Ulyukayev, rüşvet aldığı gerekçesiyle tutuklandı.
● "El ele-2016" kod adlı Çin-Hindistan Kara Kuvvetleri Ortak Tatbikatı 15-27 Kasım tarihlerinde Hindistan'ın Pune bölgesinde düzenleniyor.
● ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, ABD'nin 45'inci başkanı olarak seçilen Donald Trump'ın politikalarının ülke ekonomisine kısa vadede katkıda bulunacağını, uzun vadede ise ekonomiyi olumsuz etkileyebileceğini bildirdi.
● Fransa ile Çin hükümetleri, iki ülke arasında ekonomik iş birliğini artırmak amacıyla 2 milyar avro sermayeli ortak yatırım fonu kurdu.
● Almanya'da Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yerine seçilecek isim belli oldu. Başbakan Merkel'in Hristiyan Birlik Partileri, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in cumhurbaşkanı adayı olması konusunda koalisyon ortakları SPD ile anlaştı.
● Çin, dünyanın en büyük ekonomisi olarak ABD'nin Asya Altyapı Yatırım Bankası'na (AAYB) katılmasının kötü olmayacağını belirtti.
● ABD'de 10 yıl vadeli devlet tahvili faizi yüzde 2,22 ile bir yılın en yüksek seviyesinde.
● Çin'in, bazı Japon adalarının Dünya Mirasları Listesi'ne başvuru sürecini yakından takip ettiği açıklandı.