CRI TURK Haber Turu - 16 Aralık 2016

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TURK Haber Turu - 16 Aralık 2016
Video Link: https://www.youtube.com/embed/9_wONqAwxhg
● Suriyeli bir yetkili Halep'te tahliyelerin durduğunu söyledi. Halep'te tahliye operasyonu askıya alındı.
● Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Halep'te dün başlayan tahliyelerle ilgili sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bu sabah itibarıyla 7 bin 500 kişi Doğu Halep'ten İdlib'e geçiş yaptı. Tahliye süreci devam ediyor. Barınak, gıda, ilaç ve diğer tedbirler alındı" ifadelerini kullandı.
● Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Deutsche Welle Türkçe'ye verdiği mülakatta, Almanya temasları, Türkiye-AB ilişkileri ve Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi. 
● CHP, Türkiye'de son dönemde artan terör saldırılarına karşı, örgütlerinin daha aktif rol alması için 81 il başkanlığı ile ilçe başkanlıklarına genelge yolladı
● Rus enerji şirketi Gazprom'un İcra Komitesi Başkanı Miller, petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü trendin, doğalgaz fiyatlarına yansıyacağını belirtti.
● ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, ülkesinin Suriye'de "güvenli bölgeler" oluşturacağını söyledi. 
● Çin Başbakanı Li keqiang, yeni atanan Özbekistan Başbakanı Abdullah Aripov'a kutlama mesajı gönderdi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. 
● NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gelecek hafta düzenlenecek NATO-Rusya Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Avrupa güvenliğiyle ilgili konuları, özellikle Ukrayna sorununu ele alacağını bildirdi.
● ABD tahvillerine yatırımlarını son 5 aydır kısan Çin, bu ülkeye en çok borç veren devlet olma konumunu Japonya'ya bıraktı. 
● Çin'in en büyük yemek servis robotları üreticisi Pangolin-Robot, Elektro-İletişim Üniversitesi ile işbirliği yaparak, Japonya'ya açılacak. Yiyecek hizmeti veren robotlar, 500 bin Japon Yeni'ne (yaklaşık 30 bin RMB) satılacak.