CRI TURK Haber Turu - 15 Şubat 2017

Paylaş
CRI TURK Haber Turu - 15 Şubat 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/9u6UWMa_SYQ

● YÖK Başkanı Yekta Saraç, "Yükseköğretim Genel Kurulunda, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında, şehit düşen vatandaşların eş ve çocuklarının diledikleri üniversitelerde özel öğrenci statüsünde öğrenim görmelerine ilişkin bir karar aldık" dedi.
● CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: CHP'nin anayasa değişiklik paketini Anayasa Mahkemesine götürmeme kararına ilişkin "Öyle anlaşılıyor ki Binali Bey de Devlet Bey de hayal kırıklığına uğramışlar." dedi.
● MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Partimize geldiği günden itibaren 'ben siyasetten hiç anlamam, nasıl girdim ben bu işe' diyen birinin, bugün kalkıp da 'MHP seçmeni kendini aldatılmış hissediyor ve kendimi de aldatılmış hissediyorum' şeklinde beyanatlar vermesi kendisinin nasıl bir algı operasyonuna alet edildiğinin kanıtıdır.
● Başkan seçilmeden önce "Kırım Rusya'ya aittir" diyen ABD Başkanı Donald Trump ağız değiştirdi. Trump, Rusya'nın Kırım'ı Ukrayna'ya iade etmesi gerektiğini söyledi.
● Çin, Hindistan'dan Tek Çin politikasında ısrar ederek Taiwan meselesini uygun şekilde ele almasını istedi.
● Dubai, temmuz ayı itibarıyla "uçan taksi" kullanımına izin veren ilk kent olacak.
● Uluslararası mali denetim kuruluşu PWC, 2016 yılında Bir Kuşak-Bir Yol güzergahındaki ülkelerde altyapı alanında yaklaşık 500 milyar dolar tutarında yatırım gerçekleştiğini açıkladı.
● Çin'de daha çok çiftçinin e-ticaretten yararlanmasıyla 2016 yılında tarım ürünlerinin online satışında büyük artış görüldü.
● Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'na göre, "Made in China 2025" planı uyarınca yabancı yatırımcılarla yerli şirketlere aynı muamele içeren politikalar belirlenecek.