CRI TÜRK Haber Turu - 15 Haziran 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 15 Haziran 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/7PhhFBuCrYY

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi'yi kabul etti.
● FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga'nın alıkonulmasına ilişkin davada, 18 sanık ağırlaştırılmış müebbet ve 12'şer yıl, 5 sanık ise müebbet ve 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldı.
● Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, CHP'nin başlattığı yürüyüşe ilişkin, "Hukukun verdiği bir karara karşı bir farklı mücadele. Ben, bunu CHP'nin kendi takdiri ve kararı olarak görüyorum ve daha fazla bir cümle söyleme hakkını kendimde görmüyorum" değerlendirmelerinde bulundu.
● Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, demirde yüzde 30 olan gümrük vergisi oranının yüzde 10 seviyesine ineceğini açıkladı
● Londra'da alev alev yanan binada ölü sayısı 17'ye çıktı. Başkent Londra'daki Grenfell Tower isimli 24 katlı binada itfaiye ekiplerinin çalışmaları gece boyunca sürdü. Ekipler mahsur kalanlar olup olmadığına bakmak için binanın katlarında aramalarını sürdürüyor. Londra polisi ölü sayısının daha da artacağından endişe ediyor.
● Panama'nın Taiwan bölgesi ile sözde "diplomatik ilişkilerini" kesmesinden dolayı Taiwan bölgesinde eğitim gören Panamalı burslu öğrencilerin sıkıntıyla karşılaşabileceği haberi ortaya çıktı. Buna değinen Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Panama öğrencilerinin Çin'in ana kesiminde öğrenim görmeye beklendiğini belirtti.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çinli vatandaşların Pakistan'da yasa dışı misyonerlik çalışmasına katıldığı şüphesi üzerine yapılacak soruşturmaya Çn'in eşgüdüm sağlayacağını söyledi.
● Çin Sosyal Bilimler Akademisi, kısa süre önce 2017 Çin Bağış Sektörü Gelişme Raporu'nu yayımladı. Raporda, Çin'deki bağış sektörü gelişiminin hukuk temelinde yürütülmekte olduğu, internette yapılan sosyal bağışların popüler hale geldiği bildirildi.
● Çin Deniz Kuvvetleri Filosu, Abbas limanına vararak 4 günlük resmi İran ziyaretine başladı.
● Çin Devlet Kalkınma ve Reform Komitesi Sözcüsü Meng Wei, Çin'in önümüzdeki yıllarda hizmet sektöründeki piyasalaşma, sosyalleşme ve uluslararasılaşma seviyesini artırarak, ekonomiye yeni dinamizm getireceğini açıkladı.
● Tianzhou-1 kargo uzay aracı ve Tiangong-2 uzay laboratuvarı bugün yerel saatle 18:28'de ikinci kez yakıt ikmal testini başarıyla tamamladı.