CRI TÜRK Haber Turu - 15 Ağustos 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 15 Ağustos 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/pbg5Cyyn9Ys

● Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "DASK meydana gelebilecek büyük bir deprem sonrasında hasar tespit işlemlerinin hızlı şekilde yürütülebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından destek alacak." dedi.
● CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "FETÖ'nün ağzıyla konuşan bir ana muhalefet genel başkanı var ve bu demokrasimiz açısından çok üzücü bir durum." dedi.
● Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, "2017 yılının ilk yarısı itibarıyla gerçekleşen veriler, ekonominin beklenenden iyiye gittiğini göstermektedir" dedi.
● Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye'ye karşı alınan önlemlerin ilk sonuçlarını verdiğini söyledi. Sigmar Gabriel, Alman vatandaşlarının Türkiye'de tutuklanmasına müsamaha göstermeyeceklerini belirtti.
● Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, İslamabat'ta Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang'ı kabul etti. Memnun Hüseyin görüşmede, Pakistan'ın bağımsızlığının 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere katılmasından ötürü Çin'e teşekkürlerini sundu.
● Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang'ın kısa süre sonra Nepal'i ziyaret edeceğini açıkladı. Ziyaret vesilesiyle iki ülkenin Kuşak ve Yol girişimi çerçevesinde somut iş birliğini derinleştirmeleri ve ortaklık ilişkilerini ilerletmeleri bekleniyor.
● Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve ASEAN'ın Güney Çin Denizi'ndeki barışı korumak için bölgesel ilke belirlemesi önerisi sundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin kısa bir süre önce bir dizi Doğu Asya iş birliği toplantısına katıldığını hatırlattı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Cumhuriyeti'ne (Güney Kore) Çin'in güvenlik kaygılarını doğru bir şekilde ele alarak, THAAD füze savunma sisteminin konuşlandırılması sürecini durdurması çağrısında bulundu.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Dalai Lama'nın herhangi bir kimlik adına Çin'i bölmeyi tasarlayan eylemlerine kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.
● ABD Başkanı Donald Trump dün imzaladığı bir idari memorandumla, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'e "Çin'in sözde ticari eylemlerini" soruşturma yetkisi verdi.