CRI TÜRK Haber Turu - 14 Nisan 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 14 Nisan 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/uLNQITP8LnY

● İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan mesajlar verdikleri iddia edilen Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Prof. Dr. Osman Özsoy'un da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.
● Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan halk oylamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da, Başbakan Yıldırım İzmir'de, TBMM Başkanı Kahraman, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli de Ankara'da oy kullanacak.
● Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, "Çağı okuyamayan yok olup gider. Bir tercihle karşı karşıyayız. Eğer, 'Ben ülkemin kural koyucular arasında olmasını istiyorum' diyorsanız dilinizi iyi bileceksiniz." dedi.
● İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Irak'ın kuzeyinde PKK'nın elinde 11 tane yeni nesil füze var. Bu çok korkunç bir şeydir. Peki nereden geliyor bu yeni nesil füze? PYD'den geliyor." dedi.
● CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Binali Yıldırım'ın, "Eğer Anayasa teklifinin herhangi bir yerinde eyalet sistemi varsa, görevi bırakırım" açıklamalarına Anayasa'nın 123. Maddesi'nde yapılan değişiklikle yanıt verdi ve "Sayın Başbakan'a düşen hemen istifasını vermektir" dedi.
● Rusya ziyaretinde bulunan Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, dün Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü. Zhang Gaoli, son yıllarda iki ülkenin liderleri önderliğinde ikili ilişkilerin adım adım ilerleyerek, yeni bir stratejik seviyeye ulaşıp zengin sonuçlar elde ettiğini hatırlattı.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in Ortadoğu'da rol oynarken, jeopolitik çıkarlar gözetmediğini söyledi. Wang Yi, Beijing'de Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Al Malki'yle bir araya geldi.
● Çin-Japonya-Güney Kore serbest ticaret bölgesinin kuruluşuyla ilgili 12. tur görüşme Tokyo'da düzenlendi. Görüşmede mal ticareti, hizmet ticareti ve yatırımın nasıl ilerletileceği gibi konular ele alındı.
● Çin Ulusal Vergi İşleri Genel Müdürü Wang Jun, 30 Nisan'ın işletme vergisinin katma değer vergisine dönüştürülmeye başlanmasının 1. yıldönümü olduğunu ve bir yılın sonunda verginin 680 milyar yuan azalmasını beklediklerini söyledi.