CRI TÜRK Haber Turu - 14 Ağustos 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 14 Ağustos 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/XUBpAp1i1IY

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te kaldığı otele 15 Temmuz darbe girişimi gecesi saldırı düzenleyen, biri firari 37 darbeci askerin aralarında bulunduğu 43 tutuklu 47 sanığın Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına 2 günlük aradan sonra bugün devam edildi.
● Türkiye vatandaşı herkesin elektronik ortamda pek çok işlemini halletmesini sağlayan e-devlet uygulamasında erişim sıkıntısı yaşanıyor.
● Türkiye İş Kurumu'nun yayınladığı aylık istatistik bülteninde yer alan bilgiye göre geçen yılın temmuz ayında 2.05 milyon olan kayıtlı işsiz sayısı bu yıl aynı 2.59 milyona çıktı.
● Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde sokağa çıkma yasağının başladığı Altınsu Köyü bölgesinde PKK'lı teröristlerce daha önceden yola yerleştirilen el yapımı patlayıcı sivil bir aracın geçişi sırasında infilak etti.
● Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, İslamabat'ta Pakistan'ın bağımsızlığının 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen kutlama etkinliklerine katılan Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang'la görüştü.
● 2017 Uluslararası Ordu Oyunları, önceki akşam Rusya'da sona erdi. Oyuna katılan Çin takımı ikincilik elde etti.
● Çin'in geliştirdiği ve ürettiği yeni nesil orta ve düşük hızlı manyetik tren, Shanghai'deki test seferini başarıyla tamamladı.
● Mısır Taşımacılık Derneği Başkanı Mohamed Shehata, Çin'in ülkesindeki demir yolu renovasyonuna yardım edebileceğini belirtti.
● Çin'de mobil uygulamaların sayısı, yılın ilk yarısında 4 milyon 20 binin üzerine çıktı. Çin'de mobil uygulama piyasasındaki artış bu yılın ilk yarısında da sürdü.