CRI TÜRK Haber Turu - 12 Mayıs 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 12 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/oB3eT6itjG8

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin seyahati öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda konuştu. Çin ziyaretinin ardından Amerika'ya gidecek olan Erdoğan ABD-Türkiye ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.
● Başbakan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti öncesi açıklama yaptı. Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'la yapacağı toplantıda Rakka operasyonunun görüşüleceğini söyledi.
● Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Türkiye Bankalar Birliği'nin 60'ıncı Genel Kurul Toplantısı'nda, bankacılık sektörüne, ülkenin atlattığı son sıkıntılı dönemde ortaya koydukları performans ve reel sektöre verdikleri katkı için teşekkür etti.
● CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a Aydın'da bir restoranda gerçekleştirilen silahlı saldırıya ilişkin biri tutuklu 3 sanığın yargılandığı davada tutuklu sanık adli kontrol şartıyla tahliye edildi.
● Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, referandumda 'evet' oyu kullananlara seslenerek 'Lütfen bir an kendinizi bizim yerimize koyun. Sandıklar açıldıktan sonra oyunun kuralları değişir, siz 'evet' oyu vermenize rağmen 'hayır' isteyen bir iktidarın olduğu bir ülkede 'hayır' çıksaydı ne yapardınız, kendinizi nasıl hissederdiniz İşte biz de öyle hissediyoruz.' dedi.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'deki Büyük Halk Toplantısı Sarayı'nda Kuşak ve Yol Forumu'na katılmak üzere Çin'e gelen Çekya Cumhurbaşkanı Miloš Zeman ile görüştü. Xi Jinping, iki ülke arasında stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasıyla ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığına dikkat çekerek, şu anda bu ilişkilerde hızlı bir gelişmenin korunduğunu kaydetti.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'de düzenlenecek Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak üzere bugün Beijing'e gelen Etiyopya Başbakanı Hailemariam Dessalegn'la görüştü. Xi Jinping, iki tarafın ortak çabalarıyla Çin ile Etiyopya arasındaki işbirliğinin Çin-Afrika iş birliğinin ilerisinde bulunduğunu belirtti.
● Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Beijing'de Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak için Çin'e gelen Moğolistan Başbakanı Jargaltulga Erdenebat ile görüştü. Li Keqiang görüşmede, Çin ile Moğolistan'ın dost ve komşu ülkeler olduğunu ve ilişkilerinin kapsamlı stratejik ortalık seviyesinde bulunduğunu hatırlattı.
● Çin Başbakanı Li Keqiang, Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak üzere bugün Beijing'e gelen Polonya Başbakanı Beata Szydlo ile görüştü. Li Keqiang, şu an Çin ile Polonya arasındaki ilişkilerin derinleştiğini ve somut işbirliğinde verimli sonuçlar alındığını belirtti.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD ve İngiltere gibi Batılı ülkelerin liderlerinin Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na heyet göndereceğini açıkladı. Edinilen son bilgilere göre, 29 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının foruma katılması kesinleşti.