CRI TÜRK Haber Turu - 11 Mayıs 2017

Paylaş
CRI TÜRK Haber Turu - 11 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/Z52KR1Q1O8Y

● Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere ve BM'nin ev sahipliğinde düzenlenen Somali Konferansı için bulunduğu Londra'da, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüştü.
● Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere ve Birleşmiş Milletler'in (BM) ev sahipliğinde düzenlenen Somali Konferansı için bulunduğu Londra'da, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'i kabul etti.
● Maliye Bakanı Ağbal, "Yasal düzenlemenin akabinde, BDDK'ya gerekli başvurular yapılacak ve Emlak Bankası yeniden faaliyete geçecek." dedi.
● Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Türkiyenin savunma sanayi ihracatı 1,7 milyar seviyesine geldi. 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2017) ve yapılan diğer çalışmalarımızla kısa zamanda savunma sanayisinde 5 milyar dolar seviyesini yakalayacağız." dedi.
● Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesi, Tendürek Dağı bölgesinde yürütülen operasyonlar sırasında, teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmada yaralı askerler olduğu bildirildi.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) yeni lideri Moon Jae-In ile telefonda görüştü.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Taşkorgan Tacik Özerk İlçesi'nde Beijing saatiyle 5.58'de 5,5 şiddetinde deprem meydana geldiği bildirildi. Depremde 8 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi de yaralandı.
● Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na 29 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile BM Genel Sekreteri de dahil 3 önemli uluslararası örgütün lideri katılacak.
● Çin-Afrika ticaret hacminde bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 16,8'lik artış yaşandı.
● Deniz İpek Yolu ticaretiyle ilgili endekslerin ilki dün yayımlandı. Verilerden elde edilen bilgilere göre, Çin, Deniz İpek Yolu ülkelerinin ticari gelişmesine dev bir piyasa hazırlıyor.
● Boeing'in Çin'in doğusunda yer alan Zhousan kentinde açacağı üretim fabrikasının temeli bugün atıldı