CRI TÜRK Haber Turu - 10 Ağustos 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 10 Ağustos 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/gDAXYctonvM

● Adana'da İncirlik Hava Üssü'nde ABD'ye ait bir uçağı drone ile düşürmeyi ve daha sonra kanlı eylem yapmayı planladığı açıklanan DEAŞ üyesi Rusya vatandaşı Renat Bakiev yakalandı.
● Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Alman parlamenter heyetinin Konya Üssü'ndeki NATO AWACS Misyonunda görevli Alman askerlerini ziyareti hakkındaki bir soruya cevap verdi.
● Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kurban Bayramı tatili ilgili soruya, "Bakanlar Kurulunda konuşup, ortak bir karara vardığımız da sizler ile paylaşacağız" dedi.
● Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bilişim ve yazılım sektörü temsilcileriyle yarın Ankara'da bir araya gelecek.
● Kamu kurumları 2016'da şimdiye kadar görülmemiş oranda kâr etti. Kâr toplamı 2015 yılında 2,7 milyarken, 2016'da bu rakam 17,4 milyar liraya çıktı. Kurumların kârı bir yılda yüzde 535 arttı.
● Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde meydana gelen deprem sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a yükseldi. Verilen son bilgilere göre, yaralı sayısı ise 247'ye çıkarken, yaralılardan 40'ının hayati tehlikesi bulunuyor.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Börtala Moğol Özerk İli'nin Jinghe ilçesinin yönetimi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, dün saat 16:00'ya kadar Jinghe ilçesinde meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından 10 binlerce depremzede güvenli yerlere transfer edilirken, depremin 150 milyon yuan ekonomik kayba yol açtığı belirtildi.
● Çin Dışişleri Bakanlığı, Japonya'nın yayımladığı 2017 yılı "Savunma ilgili Beyaz Kitap"ta Çin'e yöneltilen asılsız suçlamalara kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.
● 2016 yılında Çin'de 507 bin yeni enerjili otomobil satıldı. Çin bu sayıyla art arda iki yıldır dünyada yeni enerjili otomobil satışında birinciliği korudu. Buna paralel olarak da elektrik şarj istasyonlarının inşası hızla devam ediyor.