CRI TURK Haber Turu - 09 Şubat 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TURK Haber Turu - 09 Şubat 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/33jm5bxLF7Q

● ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Başbakan Binali Yıldırım'la telefon görüşmesi yapacağı açıklandı.
● Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erdoğan'ın anayasa değişikliği için tereddütü olmadığını belirterek, referandum için 16 Nisan tarihini öngördüklerinin açıkladı.
● Maliye Bakanı Ağbal, Türkiye Varlık Fonu'na devrettikleri şirketlerin rekabet hukuku da dahil olmak üzere hangi kurallara tabi ise aynı kurallara tabi olmaya devam edeceklerini söyledi.
● Meslek lisesi öğrencilerinin çalışma ve üretim yapıp satmalarına olanak sağlayacak yeni düzenlemeye gidiliyor.
● Van'da PKK'lı teröristlerin cenazelerine ve terör örgütü elebaşı Öcalan için düzenlenen yürüyüşlere katılan HDP Van Milletvekilleri Botan, Yıldırım, Öztürk ile Ertan hakkında fezleke hazırladı.
● İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde yeni kimlik kartı için 2 milyon başvuru alındığını bildirdi.
● Emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için 3'ü kamu 7'si özel toplam 10 banka, SGK ile protokol yaptı.
●Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesinde, bu yıl İpek Yolu Ekonomik Kuşağı güzergahındaki ülkelere ilişkin, büyük veri pilot bölgesi inşaası hızlandırılacak.
● Dünyanın ilk Tibetçe arama motoru "Yongzin.com"un kullanıcı sayısı 75 milyona ulaştı, günlük kullanıcı sayısı 600 bini buldu.
● Çinli bilim insanlarının önderliğinde Güney Çin Denizi'nin oluşum sürecini ortaya çıkarmayı amaçlayan çalışmalar başladı.