CRI TÜRK Haber Turu - 09 Ağustos 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 09 Ağustos 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/IFfKTjLdHro

● İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Spor sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Spor sahaları, sporun yapılabileceği bir alandır, yapılması gerekli olan bir alandır." dedi.
● Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir Alman dergisine açıklamalarının sorulması üzerine, "Anamuhalefet demek, hükümete söz söyleyeceğim diye Türkiye'nin beline kazma vurmak demek değildir." dedi.
● Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,"Doğrudan yabancı yatırım, güvenli ülkeler arar. Biz herkes için sadece güvenli değil, istikrarlı bir ülkeyiz. Bütün manipülasyonlara rağmen Türkiye, yabancı sermaye çekmeye devam edecek." dedi.
● Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Yatırım teşvik belgesi sayısında ve istihdamda yüzde 20'nin üzerinde, yatırım miktarına baktığınızda yüzde 30-40'ın üzerinde artış var." dedi.
● CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, savcılığa teslim ettiği flash belleğin kendisine nasıl ulaştığını açıkladı. Özkan, İzmir'deki 'Cumhuriyet mitingiyle' ilgili bir toplantıdan dönerken tanımadığı bir kişinin yaklaştığını ve "Elimizde çok müthiş bir flash bellek var. Bu bellekte de kodlar var. Açık olanlar gösteriyor ki bu ordu içindeki Fethullah Gülen örgütlenmesi" dediğini aktardı.
● Sichuan eyaletindün meydana gelen 7 şiddetindeki depremde ölenlerin sayısı 13'e, yaralananların sayısı 175'e yükseldi.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filipinler'in başkenti Manila'da 7. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı ve Kore Yarımadası nükleer sorununa değindi. Wang Yi, Kore Yarımadası nükleer silahlar sorununun temelinde güvenlik sorunu olduğunu ifade etti. 
● Çin'in İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin 70. kuruluş yıl dönümü Hohhot'ta düzenlenen büyük bir törenle kutlandı. Törene Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng, beraberindeki 63 kişilik heyetle katıldı.
● Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'ni ziyaret eden Çinli ve yabancı turist sayısı, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 8 milyon 600 bine çıktı.