CRI TURK Haber Turu - 08 Aralık 2016

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TURK Haber Turu - 08 Aralık 2016
Video Link: https://www.youtube.com/embed/F_DhWpDJwSY
● Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Bilişim Derneği 33. Ulusal Bilişim Kurultayı'nda yaptığı konuşmada FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, "Ana muhalefet partisinden de başlangıçtaki duruşunu muhafaza etmesi toplumun beklentisiydi.

● Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı'nın Almanya'da alıkonulmasına dair, "Sayın Bahçekapılı'ya yapılan muamele, açık bir şekilde bütün diplomatik teamüllerin ihlalidir." dedi.

● Darbe Girişimini Araştırma Başkanı Reşat Petek, "Fethullah Gülen'in, pasaport almasından kimliğine kadar sahtelik ve sahteciliklerle dolu. Bu bilgiler tamamen şu anda kayıtlarda olan bilgiler, bunların doğruluğu soruşturma konusu hususlar" dedi.

● Gaziantep Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, 2015 yılında kaleme aldığı bir makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önünde ya Batı ile uzlaşmak ya da Avrasya'ya yönelmek seçeneklerinin bulunduğunu dile getirdiğini anımsattı. 

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği dış ticarette milli para kullanımı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının Çin Merkez Bankası ile gerçekleştirdiği ilk para takasıyla yeni bir boyuta taşındı. 

● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, yeni ABD büyükelçisi kim olursa olsun, sağlam ve istikararlı bir Çin-ABD ilişkisi için çalışmaya hazır olduklarını belirtti.

● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Pakistan'da dün düşen uçakta hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

● İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Tel Aviv'deki altın kaplama heykeli bir grup İsrailli tarafından yıkıldı.

● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Endonezya'dan talep gelmesi üzerine ülkeye her türlü yardımın sağlanabileceğini belirtti.

● Çin'in dış ticaret hacmi Kasım ayında 2 trilyon 350 milyar yuanı bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 arttı.

● Afganistan'daki NATO birliklerinin başında bulunan Amerikalı General Nicholson, "Pakistan, Rusya ve İran, Afgan hükümetinin düşmanlarına destek sağlıyor. Bu risk bizi çok kaygılandırıyor." dedi.

● Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Şu ana kadar depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı.