CRI TÜRK Haber Turu - 08 Ağustos 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 08 Ağustos 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/cgl1evAdZVg

● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince düzenlenen belediye başkanları toplanısının açılışında yaptığı konuşmada 15 Haziran'da Ankara'da başlayan 9 Temmuz'da görkemli bir mitingle İstanbul'da son bulan bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini anımsatarak, "Bu Adalet Yürüyüşü bir CHP yürüyüşü değildir, adalete susamış milyonların yürüyüşüdür." dedi.
● Darbe girişimi 'terörist faaliyet' olarak nitelendirip "Türkiye Cumhuriyeti 15 Temmuz'da ipten dönmüştür" diyen MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, '15 Temmuz'da bir demokrasi sınavı verildiğini ve Türkiye siyasi hayatının bu sınavdan başarıyla çıktığını' belirtti. 
● Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite tercih sonuçlarını bekleyenler için önemli bir açıklamada bulundu. 10 Haziran 2017 tarihinde başlayan sınav maratonu, 18 Haziran 2017 tarihinde sona erdi. 26 Temmuz 2017 tarihinde başvuru süreci sona erdi. Sınav merkezi tercih sonuçlarının saat 17:00'den sonra açıklanacağını duyurdu.
● En fazla Kurumlar Vergisi ödeyenler listesinin zirvesinde bankaların hakimiyeti son buldu. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Kurumlar Vergisi mükellefi, bankaları geride bırakarak ilk sıraya yerleşti.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) 50. kuruluş yıldönümü nedeniyle ASEAN dönem başkanlığını yürüten Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte'ye bir kutlama mesajı gönderdi.
● Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkanı Yu Zhengsheng dün İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nin 70. kuruluş yıl dönümü sergisine katıldı.
● Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Filipinler'in başkenti Manila'da 7. Doğu Asya Zirvesi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı ve Kore Yarımadası nükleer sorununa değindi.
● Xinjiang'a özgü meyveleri internet yoluyla satmayı öngören platform kısa süre önce hizmete girdi. Xinjiang Tedarik ve Pazarlama Grubu'na bağlı meyvecilik şirketi tarafından kurulan platform, meyvelerin imalatı, finansmanı, pazarlaması gibi konularda yerel halka standardı yüksek ürün ve kaliteli hizmet sağlamayı amaçlıyor.