CRI TÜRK Haber Turu - 05 Mayıs 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 05 Mayıs 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/Qeepy356ZN0

● Başbakan Binali Yıldırım, özel uçakla Moldova'nın başkenti Kişinev'e gitti. Moldova Başbakanı Pavel Filip'in davetine icabetle 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Moldava'ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Yıldırım, resmi törenle karşılandı.
● Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "İslam ne terörle ne adam öldürmekle ne cinayetle vesaireyle kaim değildir. İslam bu anlamda cinayetlerle, terörle yan yana gelmez, gelemez. İslam bizatihi barıştır." dedi.
● Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyon ile ilgili, "Bugün toplantıya çağırdım gıda komitesini. Bizim ciddi tedbir almamız lazım. Alacağız inşallah. Bunu net olarak ifade edeyim." dedi.
● 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın açıklamalarıyla ilgili, "Geçen günlerde bir siyasetçinin kendi parti içi hesapları ve politikaları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler, o konuşmada, beni de söz konusu etti. Açıkçası ben hiç ciddiye almadım benimle ilgili söylenenleri." dedi.
● Genelkurmay Başkanlığı'ndan terörle mücadele operasyonlarında son bir haftada, "Arananlar Teröristler Listesi"nde gri kategoride yer alan Fırat Berkpınar'ın da aralarında bulunduğu 78 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
● Çin-Türkiye Sınır Ötesi Elektronik Ticaret Pilot Projesi, Kayseri'de düzenlenen özel toplantıda tanıtıldı. İki ülkenin hükümet yetkilileri ve iş çevrelerinden temsilciler, sınır ötesi e-ticaret alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve "online İpek Yolu"nun inşası gibi konuları ele aldı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in ortaya koyduğu Bir Kuşak-Bir Yol çağrısının bütün tarafların ortak çabalarıyla gerçekleştirileceğini, bu girişimde Çin'in solo performans göstermek yerine diğer tüm taraflarla bir koro oluşturmak istediğini belirtti.
● Çin Sosyal Bilimler Akademisi (CASS) Başkanı Wang Weiguang, bugün Beijing'de yaptığı konuşmada, günümüzde Çin ve dünyada karışık ve derin değişikliklerin yaşanmasından dolayı, CASS'nin beyin takımı oluşturma çalışmasını sürdürerek, çeşitli ülkelerin felsefe ve sosyal bilim çevreleri arasındaki iletişim ve işbirliğini aktif bir şekilde hızlandıracağını kaydetti.
● Çin'in ilk yerli yapım büyük yolcu uçağı C919 bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve Çin dünyanın en büyük jumbo uçak üreticilerinden biri haline geldi.