CRI TÜRK Haber Turu - 04 Nisan 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 04 Nisan 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/pgRgmZNqcKU

● Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, St. Petersburg metrosundaki patlamaya ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderdiği taziye mesajında, "Bu hain terör saldırısı karşısında Türkiye'nin Rusya'nın yanında olduğunu, yıllardır terörle mücadele eden ülkemizin acınızı en iyi şekilde anladığını belirtmek isterim. Bu korkunç saldırıyı kınıyoruz." ifadelerini kullandı.
● İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Merhamet, şefkat ve iyilik medeniyetinin neler ortaya koyabileceğinden ürkenler Türkiye'yi kuşatmaya, ülkemizi etkisiz ve yönetilemez hale getirmeye çalışıyorlar." dedi.
● Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğrencilerin el yazısını kullanmadığı için bu sistemden vazgeçildiğini belirtti. Bakan Yılmaz, "Öğretmen öğrettiği şeyden memnun değil, şikayetçi. Dolayısıyla nasıl mesafe alınsın. Öğrenciler istemiyor, işkence gibi görenler var" dedi.
● Anayasa değişikliğine ilişkin referandumdan 'Hayır' oyu çıkması halinde Cumhurbaşkanlığı makamının tartışmalı hale gelmeyeceğini dile getiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 'Hayır çıkarsa Cumhurbaşkanı makamı tartışılır, niye tartışılsın; Cumhurbaşkanını biz seçktik, millet seçti." dedi.
● CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Kerkük İl Meclisi'nin kentin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlanması için referandum yapılması kararına ilişkin, "Bu gayrimeşrudur. Kınıyoruz ve hiçbir geçerliliği yoktur." dedi.
● MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in vefatının 20. yılı nedeniyle Beştepe'deki anıt mezarında tören düzenlendi. Bahçeli, "(MHP bitecek) diyenlerin asıl kendileri bitmiştir. MHP'ye vade biçenler miadı dolmuş bitkin ve buruşuk zihniyet sahipleridir." dedi.
● Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Finlandiya'ya yapacağı resmî ziyaret öncesinde, Finlandiya'nın Helsinki Times gazetesi için bir makale kaleme aldı. Xi Jinping, bugün yayımlanan makalesinde, Çin ve Finlandiya'nın karşılıklı dostane duygular beslediğine dikkat çekti.
● Çin Devlet Konseyi Üyesi Yang Jiechi dün, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefonda görüştü. Görüşmede, iki taraf, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'da yer alan Mar-a-Lago Malikânesi'nde gerçekleştireceği görüşmenin ikili ilişkiler açısından önemini vurguladı.
● Eski Avustralya Başbakanı ve ABD Asya Derneği Politika Araştırma Merkezi Başkanı Kevin Rudd, ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelişinden itibaren yüz gün içinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yüz yüze görüşmesini "heyecan verici" olarak değerlendirdi.