CRI TURK Haber Turu - 02 Şubat 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TURK Haber Turu - 02 Şubat 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/WiiHV0EKvG0

●Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yurt dışındaki vatandaşlarımızdan sadece kendileri gelmekle kalmayıp, yaşadıkları ülkelerdeki komşularını, dostlarını, arkadaşlarını da ülkemize davet etmelerini istiyorum." dedi.
● Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de içeren anayasa değişikliğine ilişkin referandum sürecine yönelik AK Parti'nin hazırlıklarının hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine, anayasa değişikliğine yönelik yapılacak kampanya çerçevesinde AK Parti Genel Merkezinde bir strateji grubunun oluşturulduğunu, ilgili çalışmaların yapıldığını söyledi.
● Milli Savunma Bakanı Işık, "Hain FETÖ artıklarının kurumlarımız ve ordumuzdan ayıklanması kararlılıkla sürdürülecek, bu bünye bu mikroplardan tamamen temizlenecektir." dedi.
● CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referandum süreciyle ilgili parti örgütlerine yönelik hazırladığı yazıda, merkez sağ, milliyetçi, liberal ve dini hassasiyetleri olan vatandaşlara da ulaşılarak, değişikliğin neler getireceğinin anlatılmasını istedi.
● İstanbul Cumhuriyet Başsavılığı'nca FETÖ kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı Bylock lullandıkları gerekçesiyle tutuklanan 235 polis hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle 2 ayrı iddianame hazırlandı.
● Çin'in ABD Büyükelçisi Cui Tiankai, Çin ve ABD'nin kazananı olmayan siyasi oyun ve soğuk savaş düşüncesinden vazgeçip işbirliği yoluyla karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç peşinde koşması gerektiğini belirtti.
● Çin'in Malezya Büyükelçisi Huang Huikang, Malezya'nın Sabah eyaleti deniz açıklarında bir turistik geminin batması sonucunda kaybolan Çinli turistleri aramaktan vazgeçmeyeceklerini açıkladı.
● Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde Ocak ayında gerçekleştirilen yük taşımacılığı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105 oranında arttı.
● Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada-Çin ilişkilerinin gelişmesini takdirle değerlendirerek Çinlilerin Kanada'nın kalkınmasına yaptığı katkılardan övgüyle söz etti.
● İngiltere'nin piyasa araştırma kuruluşu Markit Grubu tarafından kısa süre önce yayımlanan bir raporda, Çin'in alıcıların hedef yeri konumunu sürdürürken, küresel tedarik zincirinin de merkezi haline geldiği savunuldu.