CRI TÜRK Haber Turu - 01 Haziran 2017

Paylaş
Haberi oyla 0 0
CRI TÜRK Haber Turu - 01 Haziran 2017
Video Link: https://www.youtube.com/embed/1P4VPRwjJdg

● TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bahçekapılı başkanlığında toplandı. Toplantının açılışında, dün helikopter kazasında 13 askerin, Lice'de de 3 askerin çatışmada şehit olduğunu anımsatan Bahçekapılı, "Şehitlerimizi saygıyla, sevgiyle, minnetle hatırlayacağız. Allah rahmet eylesin, ruhları şad, mekanları cennet olsun." dedi.
● Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ile birlikte Şırnak'ta düzenlenen şehit uğurlama töreninin ardından 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Karargahını ziyaret etti.
● Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lefkoşa'ya günübirlik ziyaret gerçekleştiriyor. Akıncı temasları kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve hükümet yetkilileriyle bir araya geldi.
● Rusya Devlet Başkanı Putin, "Suriye'nin bölünmesi olasılığından endişe duyuyoruz. Çatışmasızlık bölgelerinin kurulmasında da bazı endişeler oluşuyor. Bu bölgelerin gelecekte Suriye'nin bölünmesinde rol model olmaması lazım." dedi.
● Çin ve Avrupa'nın çeşitli çevrelerinden şahsiyetler, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Avrupa'ya yaptığı ziyaretin iki taraf arasındaki temasları yoğunlaştırmasını arzuladıklarını belirttiler.
● Çin, Kore Cumhuriyeti (KC) ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) karşılıklı güveni arttırmak için yapıcı diyalog ile temasta bulunmasını desteklediğini açıkladı.
● Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying Mombasa-Nairobi Demiryolu Hattı'nın hizmete açılmasının Çin-Kenya dostluğunun ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin bir sonucu olduğunu belirtti.
● Çin, Güney Çin Denizi sorununda bazı ABD'lilere Soğuk Savaş zihniyetinden vazgeçerek, daha çok bölgenin barışı ve istikrarına yararlı işler yapma çağrısında bulundu.
● "Xinjiang'da İnsan Hakları-Gelişme ve İlerleme" başlıklı beyaz kitap bugün Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından yayınlandı.