Yunanistan'da en eski insanların kalıntıları bulundu

Yunanistan'da en eski insanların kalıntıları bulundu

Bilim insanları, Nature dergisinde, Yunanistan'ın güneyindeki bir mağarada bulunan bir kafatası parçasının Avrupa'da bugüne kadar keşfedilen en eski Homo Sapiens fosili olduğunu açıkladı. 

Şimdiye kadar kıtada bulunan en eski modern insan kalıntıları 45 bin yıl öncesine dayanırken yeni bulunan ve insanların Afrika'yı tahmin edilenden çok daha önce terk etmeye başladığına işaret eden bu kemik, çok daha eskiye dayanıyor.

Homo Sapiens, Afrika'da yaklaşık 300 bin yıl önce evrildi. Bu yeni fosil, türümüzün Afrika'dan birkaç dalga halinde göç ettiğine dair ortaya çıkan yeni görüşleri destekliyor. Bu görüşe göre ilk göçmen dalgası yok oldu ve bugün Afrika dışında ataları olan tüm insanlar, yaklaşık 70 bin yıl önce, daha sonraki bir göç dalgasından doğdu.

Yeni çalışmanın baş yazarı Katerina Harvati, ilk göç dalgasının Avrupa'da ne kadar hayatta kaldığını veya neden yok olduğunu söylemenin imkânsız olduğunu belirtiyor.

Kafatası ilk olarak 1978'de Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden antropologların Mora'daki Apidima adlı bir mağarayı keşfetmesiyle ortaya çıktı. Antropologlar mağaranın çatısına yerleştirilen bir çift kafatası parçası buldu. Kemiklerin kaya parçasından ayrılması ise yıllar aldı.

"Apidima 1" adı verilen ilk fosilin, kafatasının arkasının bir parçası olduğu, "Apidima 2" olarak adlandırılan ikinci fosilin ise insan yüzündeki 66 parçadan oluştuğu, yaklaşık 160 bin yaşında olduğu ve bu nedenle Apidima 1 ile aynı zamanda fosilleşmiş olmasının muhtemel göründüğü bildirildi.

Avrupa'daki türümüzün köklerini çok daha eskiye götüren kafataslarının yaklaşık 400 bin yıl önce Avrupa'ya gelen Neandertallere ait olması daha muhtemel görünüyor.

Atina Üniversitesi Antropoloji Müzesi, insan kafatası fosillerinin şekilleri konusunda uzman bir ismi, Almanya'daki Tübingen Üniversitesi'nde bir paleoantropolog olan Dr. Harvati'yi kalıntıları daha yakından incelemeye davet etti. O ve meslektaşları, kalıntılar üzerinde yaptıkları çalışmalar sırasında Apidima 2'nin yüzünü yeniden birleştirdiğinde, bir Neandertal'e baktıklarını anladılar. Ancak ekip Apidima 1'in kafatasının arkasını analiz ettiğinde, farklı bir şeyle uğraştıklarını biliyorlardı.

Neandertal Apidima 2, önceki tahminden biraz daha eski olarak, 170 bin yaşındaydı. Ancak Homo Sapiens kafatası olan Apidima 1, en az 210 bin yaşındaydı. Bu yaş, kafatası parçasını sadece Avrupa'da değil, Afrika'nın her yerinde en eski modern insan fosili haline getiriyor. Bilim insanlarının şimdi şimdi karşılarındaki temel zorluk, Apidima 1'in antik tarihimizde nereye oturtulacağı.

Son 20 yılda araştırmacılar bugün Afrika dışında yaşayan insan nüfusunun tamamının 70 bin yıl önce kıtayı terk eden küçük göçmen gruplarından doğduğuna işaret eden çok fazla kanıt topladılar.

Kaynak: The New York Times / Carl Zimmer