Yamaç paraşütünün “Kırkpınarı”: Babadağ

Yamaç paraşütünün “Kırkpınarı”: Babadağ

Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi, dünyanın en iyi yamaç paraşütü ve akrobasi pilotlarını ağırlıyor.

İlçede bu yıl 20'ncisi gerçekleştirilen Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'ne 70 ülkeden bin 200 paraşütçünün yanı sıra dünyanın en iyi akrobasi pilotları da katılıyor. Rüzgârın geliş yönüne göre Babadağ'ın 1200, 1700, 1800 veya 1900 metre pistlerinden kalkış yapan yamaç paraşütü pilotları, eşsiz Ölüdeniz manzarasını seyretme imkânı buluyor.

Festivale katılan akrobasi pilotları, gökyüzünde birbirinden ilginç gösteriler sergiliyor. Pilotlar, base jump (serbest düşüş), skydiving (gökyüzü dalışı), wingsuit (yarasa adam uçuşu) ve çeşitli akrobasi gösterileri yapıyor. Akrobasi pilotlarının gösterileri, izleyenlere heyecan dolu dakikalar yaşatıyor.

Festivalin koordinatörü Kadri Tuğlu, yamaç paraşütünde en önemli hususun irtifa olduğunu söyledi.

Fethiye'de sıfır seviyeden bin 965 metreye çıkıldığını, yamaç paraşütüyle denize doğru kalkış olduğunu anlatan Tuğlu, "Denizin üstüne geldiğiniz zaman hala 1600-1700 metre gibi bir irtifaya sahip oluyorsunuz. Burası her türlü eğitim, ileri seviye uçuşlar ve akrobasi pilotları için bulunmaz bir nimet. Ölüdeniz Hava Oyunları gibi 20 yıldır aralıksız devam eden prestijli bir organizasyon olduğu zaman daha çok değer kazanıyor." diye konuştu.

Tuğlu, festivale dünyanın akrobasi dalında en iyi 100 pilotundan 80'inin katıldığını dile getirdi.