Tarih kokan Mardin'e gökyüzünden bakış

Tarih kokan Mardin'e gökyüzünden bakış
Tarih kokan Mardin'e gökyüzünden bakış

Farklı medeniyetlere ait çok sayıda tarihi yapıya sahip Mardin, sıcak hava balon uçuşlarıyla da keşfediliyor.

Mardin Valiliğince "Yükseliyoruz Mardin" sloganıyla başlatılan projeyle Dara bölgesinde balon uçuşları başladı.

Zengin tarihi dokusuyla göz kamaştıran tarihi Dara Antik Kenti'nde, gün doğumunda düzenli balon uçuşları gerçekleştiriliyor.

Turistler, balonla havalandıkları Dara Antik Kenti üzerinde bir yandan güneşin doğuşunu izleme fırsatı buluyor, diğer yandan tarihi yapıları kuş bakışı seyrediyor.

Balon uçuşu düzenleyen şirketin yetkilisi Kemal Pala, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balon uçuşunun en eski hava araçlarından olduğunu hatırlattı.

Türkiye'de profesyonel anlamda balon uçuşlarının ilk kez 1993'te Kapadokya'da başladığını belirten Pala, bunun sadece Kapadokya ile sınırlı kalmadığını, birkaç yıl önce Pamukkale'de de balon turizminin başladığını söyledi.

Pala, şöyle devam etti:

"Hem Kapadokya hem Pamukkale'ye alternatif bir yer değil de turizme daha fazla katkı olsun diye son derece güzel olduğuna inandığımız Mezopotamya topraklarını yukarıdan görme şansını bütün insanlara sunmak istedik. Dolayısıyla başlangıç böyle bir arzuyla başladı. Artık uçuşları düzenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz."

Mardin için iki ayrı bölgede uçuşlar planlandığını, bunlardan biri olan Dara Antik Kenti'nde uçuşların başladığını aktaran Pala, bir süre sonra da tarihi Mardin şehri üzerinde uçuşların başlayacağını belirtti.

Pala, uçuşlarda gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını ifade ederek, "Sağlıklı bir şekilde uçuşlarımız bundan sonra devam edecek. 'Yükseliyoruz Mardin' sloganıyla başladık. Bu kadim şehri gökyüzünden görmenin çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz." dedi.