Sığla ormanları bilim insanlarını bekliyor

Sığla ormanları bilim insanlarını bekliyor

Burdur'un Bucak ilçesinde bağlı Kargı köyündeki Anadolu Sığla Ağacı'nın yayılış gösterdiği Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı bilim insanlarını bekliyor.

Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı, Isparta-Antalya-Burdur il sınırlarının kesişim noktasındaki Aksu Çayı'nın kenarında yer alan eşsiz bir ekosisteme sahip. 1987 yılında tescil edilen 885 dekar büyüklüğündeki tabiatı koruma alanı, bölgede yayılış gösteren endemik bir tür olan Anadolu sığla ağacının en elit örneklerini barındırıyor.

Turistik ziyarete kapalı tutulan Antalya'ya 70 kilometre uzaklıktaki alana, sadece bilimsel araştırma yapmak için gelen grupların girişine izin veriliyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Rıza Kâmil yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yönetilen 30 tabiatı koruma alanının 5'inin Antalya, Isparta ve Burdur'da olduğunu söyledi.

Kargı köyü sınırlarında yer alan Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı'nın koruma alanları içinde özel bir yeri olduğunu dile getiren Kâmil, "Ülkemizde Muğla, Isparta ve Burdur üçgeninde olan Sığla Ormanları bilim ve fen bakımından eşsiz ekosistemleri barındırıyor." dedi.

Kâmil, Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı'nın, içinde yaşayan kuşları, sığla ağaçları, sulak alanı ve çağıldayan küçük dereleriyle bilim insanlarına araştırma yapma imkânı sağladığını belirtti.