“Karadeniz'in incileri, bayramın bereketini yaşadı”

“Karadeniz'in incileri, bayramın bereketini yaşadı”

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ile Bartın'ın Amasra ilçeleri, Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık 350 bin ziyaretçiyi ağırladı.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "Dünyada en iyi korunan ilk 20 kent" arasında gösterilen Karabük'ün tarihi konaklarıyla ünlü Safranbolu ilçesi, Kurban Bayramı tatilinde yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, "Korumanın Başkenti" unvanıyla anılan Safranbolu'ya Çin, Tayvan, Japonya, Almanya, İtalya ve Güney Kore'nin yanı sıra Türkiye'nin de değişik yerlerinden 5 gün içerisinde yaklaşık 150 bin turist geldi.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların eşsiz güzelliğinde konaklama imkânı sunan tarihi ilçedeki oteller, bayram tatilinde yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet verdi.

Karabük Valisi Fuat Gürel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi ilçede turizm hareketliliğinin her geçen yıl arttığını ve bir plan çerçevesinde artmaya devam edeceğini söyledi.

Gürel; anıt eserleri, kanyonları ve mağaralarının yanı sıra evleriyle açık hava müzesi konumundaki Safranbolu'nun, bir dünya markası olduğunu ve yaşayarak korunan ender şehirlerin başında geldiğini ifade etti.

İlçeyi hem tanıtıp hem de gelecek kuşaklara orijinal haliyle aktarmanın çabası içinde olduklarını anlatan Gürel, bu sayede ilçeye gelen misafirlere "zamanda yolculuk" yaptırdıklarını kaydetti.

Vali Gürel, ilçede yılda 1,5 milyon turist hedefi olduğunu ve yerel yönetimle çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktararak, şunları dile getirdi:

"İlçemiz ülkemizin göz bebeği, Karadeniz'in incileri arasında. Dünyanın her bölgesinden turisti misafir ediyoruz. Her geçen yıl gelen turist sayısı artıyor. Elbette bu bir plan içinde yapılıyor. İlçemizde özellikle resmi ve dini bayram tatillerinde yüzde 100 doluluk oranı yaşanıyor. Bu Kurban Bayramı'nda da tatilciler ilçemizi tercih etti. Bizler de misafirlerimizin huzurlu bir bayram geçirmeleri için 24 saat esasına göre görev yaptık. İlçemizde misafirlerimiz huzurlu bir bayram geçirdiler."