“Kanada Kutup Bölgesi'nde yaşayan Eskimolar ender bir gene sahip”

“Kanada Kutup Bölgesi'nde yaşayan Eskimolar ender bir gene sahip”

Kanada Kutup Bölgesi'nde yaşayan eskimoların bilinen diğer gruplardan genetik açıdan farklı olduğunu ortaya koyan bir çalışma yayımlandı.

Kanada Kutup Bölgesi'ndeki yerli populasyonun kurucusu Nunavik Eskimoları'nın binlerce yıldır coğrafi açıdan izole biçimde yaşaması, aşırı soğukta yüksek yağlı yiyeceklerle beslenmeye adapte olacak biricik bir gen geliştirmeleri anlamına geliyordu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri adlı bilimsel yayında yer verilen makaleye göre Nunavik Eskimoları'nın en yakın akrabaları Paleo-Eskimoları. Kuzey Kutup Bölgesi'nde 4 bin yıl boyunca tamamen yalıtılmış biçimde yaşayan bu grup, 700 yıl önce yok oldu.

Genlerine bakılırsa günümüzden yaklaşık 10 bin 500 yıl önce Grönland Eskimoları'ndan ayrılan Nunavik Eskimoları'nın ataları, yaklaşık 11 bin yıl önce Avrupa'dan geldi.

Montreal Nöroloji Enstitüsü'nden (The Neuro) Dr. Patrick Dion, "Binlerce yıl önce bu populasyon Kanada'da batıdan doğuya, şu anda yaşadıkları yere göç etti, yavaşça genetik değişim geçirdiler ve çevredeki populasyonlarla birbirlerine çok fazla karışmadılar." dedi.

Dion, "Başka herhangi bir populasyonda bulamayacağınız genetik değişikliklere sahipler. Bu değişikliklerin bazıları kuzeydeki yaşam biçimlerine adaptasyon açısından hayli faydalı. Ancak bu eğer batılı beslenme tarzına ve yaşam biçimine geçerlerse belli hastalıklar için daha fazla risk altında olabilecekleri anlamına geliyor." diye ekledi.

Yüksek düzeyde kardiovasküler bozukluklara ve beyin anevrizmasına sahip olma eğilimleri bunun bir örneği. Anevrizma beyindeki atardamar duvarının zayıfladığında oluşabilir ve muhtemel ölümcül bir iç kanamaya neden olacak şekilde yırtılabilir.

Şu ana dek yaklaşık 3 bin kişiden oluşan bu populasyonun genetik geçmişi bilimsel araştırma merkezlerinin uzağında yaşadıklarından iyi anlaşılamadı.

McGill Üniversitesi'nde bulunan The Neuro'dan bilim insanları Quebec'in kuzey bölgesinde bulunan Nunavik'te yaşayan 170 Eskimo gönüllüsünün genetik özelliklerini inceledi.

Dion, "Daha fazla risk altında oldukları zaten biliniyordu ancak şimdi buna dair genetik bir açıklamaya sahibiz." dedi.

100 yıl öncesine kadar Nunavik nüfusu binlerce yıldır genetik açıdan hiç karışmamış haldeydi. Ancak şu anda populasyonun yüzde 10 ila 15'i farklı yerlerden gelen genlere sahip.

Dünyanın uzak bölgelerinde yaşayan, Avrupalı olmayan izole nüfuslar genetik açıdan genellikle az temsil ediliyor ya da genetik çalışmalara hiç dâhil edilmiyor. Eskimolar'ın genetik yapılarını anlamak tıp uzmanlarına Eskimolar'a daha iyi hizmet sağlamak için yardımcı olacak.

Çalışmanın kıdemli yazarı, McGill Üniversitesi'nden Dr. Guy Rouleau, "Nunavik Eskimoları örneğindeki bulgularımız etkili nörolojik hizmetlerin sağlanması gerektiğine vurgu yapıyor. Bu biricik genlerin anevrizma riskini artırıp artırmadığını belirlemek için yapılacak ileri çalışmalar, bu bulguların üstüne inşa edilecek ve eğer yapılırsa riski azaltmak için ne tip müdahalelerin geliştirilebileceğine bakacak." dedi.

Çalışma, Kuujjuaq'da bulunan Nunavik Besin ve Sağlık Komitesi'nin onayıyla gerçekleşti.

Kaynak: Independent Türkçe