İklim için daha uygun maliyetli çözümler yaratılmalı

İklim için daha uygun maliyetli çözümler yaratılmalı

İklim sorunu ile başa çıkmanın yüksek maliyetlere sahip olması konunu çözümünü çok farklı boyutlara taşıyabiliyor. Bu kadar büyük mali yükü tek bir ülke üstlenemeyeceği için uluslararası dayanışma ve eş güdüm bu gezegende yaşayan canlıların varlığının geleceğini belirleyecek düzeyde bir önem kazanıyor. Kopenhag Konsensüs Merkezi'nden Bjorn Lomborg konuyu China Daily gazetesi için değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

23 Eylül'de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) New York şehrinde dünya liderlerini bir araya getirecek olan İklim Eylem Zirvesi öncesinde, küresel ısınmaya ilişkin abartı hiç olmadığı kadar büyük. Bazı kesimler, yanlış bir şekilde, küresel ısınmanın uydurulmuş bir hikâye olduğu konusunda ısrar etmeyi sürdürürken, yakın tarihli bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğumuz konusunda ısrar ediyorlar.

Konunun kutuplara ayrılması, makul politika tartışmalarına katılmayı imkânsız kılmaktadır. Örneğin, iklim değişikliğinin sürekli olarak taşkınlara, kuraklık ve hava olaylarına yol açacağı söyleniyor. Ancak Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, bu söylemleri destekleyecek kanıtların olmadığını iddia etti.

Bilim insanları şu anda yaşanan insan kaynaklı küresel ısınmanın son günlerde yaşanan hava olaylarından herhangi biri ile alakası olmadığını keşfettiler.

ŞİŞİRİLMİŞ SÖYLEMLERİN ARKASINDA NE VAR?

Yaklaşık otuz yıllık bir politika başarısızlığı. 1992'de Rio de Janeiro'da ve 1997'de yapılan Kyoto Protokolü'nde, karbon salınımını azaltmak için çok sayıda ülke söz vermişti. Aslında iklim görüşmeleri 1992 yılında başladığından beri, dünya fosil yakıtlardan daha öncelerinden olmadığı kadar daha fazla karbondioksite maruz kaldı.

Bu kalıcı başarısızlığın, karbon emisyonlarını azaltma politikalarının inanılmaz derecede pahalı olmasıdır. Paris Anlaşması'nın yılda 1 trilyon dolar ile 2 trilyon dolara mal olması, dünyanın en pahalı anlaşmasını doğurmuş oldu.

PAHALI İKLİM POLİTİKALARINDAN KURTULMAK İSTENİYOR

Yeni Zelanda hükümeti tarafından yayınlanan bir raporda, 2050 yılına kadar "net sıfır" karbon emisyon salınımı elde edilmesinin, o ülkeye her yıl mevcut yıllık ulusal bütçesinden daha pahalıya mal olacağını kaydedildi.

Çok pahalı iklim politikalarının savunucuları, bu aşırı pahalı harcamaları aşmanın tek yolunun insanları ahmakça korkutmak olduğuna inanıyor gibi görünüyor.

Ne yazık ki, bu yaklaşım işe yaramaz. Gereksiz yere iklimi daha kutuplaştırıcı bir mesele haline getirmekle kalmıyor, aynı zamanda bilimin güvenilirliğini de zedeleniyor. Çünkü araştırma gittikçe artan bir hakikat arayışı yerine belirli bir politikayı zorlama yönünde partizan bir girişim olarak görülüyor.

İklim değişikliği küresel bir sorun ve bu sorunu gidermek için akıllı ve uygun maliyetli bir çözüme ihtiyacı var.