Gezegen yanıyor ancak tüm umutlar tükenmedi

Gezegen yanıyor ancak tüm umutlar tükenmedi

Bunun olması binlerce yıl sürmedi. Bu, küresel ısınma değil, küresel kavrulma. Ve en kötüsü henüz gerçekleşmedi.

Şimdiye kadar kaydedilmiş en sıcak haziranı, yine bugüne kadar kaydedilmiş en sıcak temmuz takip etti. Bu yıla kadar kaydedilmiş en sıcak yaz, 2016 yılının Temmuz ayıydı. Ancak Temmuz 2019, bu rekoru ele geçirdi. Dünyanın dört yanından gelen sıcaklık verilerini analiz eden Avrupa Birliği Kopernik İklim Değişikliği Programı, bu temmuz ayının 1981 – 2010 yılları arasındaki küresel sıcaklık ortalamasının da üzerine olduğunu açıkladı.

25 Temmuz'da 42,6 dereceyi gören Paris, en sıcak gününü yaşadı. Aynı gün Londra Heathrow Havaalanı da 36,9 dereceyi görerek en yüksek sıcaklık kayıtlarına ulaşmış oldu.

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nde İklim ve Çevresel Değişiklikler Profesörü Stephan Harrison, "Tüm dünyadaki kayıtların üzerine bu şekilde çıkmaya devam edersek enstrümantal kayıtları kırmaya devam edersek, bu, iklim sisteminin atmosferdeki sera gazı seviyesine şimdiye kadar yürütülen tahminlerden çok daha fazla duyarlı olduğunu gösterecektir." diyor.

Harrison ayrıca son sıcaklık kayıtlarının, atmosferde artan karbon emisyonlarının gezegenin iklim sistemini bilim insanların tahmin ettiğinden çok daha hızlı şekilde istikrarsızlaştırdığını kanıtladığına vurgu yapıyor.

Temmuz 2016'da yaşanan büyük sıcaklıklar, Pasifik Okyanusu'nda suların ısınması ile gezegenin tümünde bir ısınma etkisi yaratan El Nino olaylarına bağlanmıştı. Ancak bu yılki sıcaklıkların El Nino'yla ilgisi olmadığı, zira El Nino'nun nötr seyrettiği belirlendi. Bu durum, temmuz ayında yaşanan aşırı sıcakları endişe verici hale getiriyor.

Copernicus'ta çalışan kıdemli bilim insanı Freja Vamborg, bu yılın hava durumu verilerinin, 2019'un, 2016'dan sonra gelen en sıcak ikinci yıl olma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Sıcaklık rekoru endüstriyel öncesi seviyelerin üstünde, 1,2 dereceye dayandı. Yani bu demek oluyor ki Dünya, yüz milyonlarca insan için aşırı hava olayları ve yiyecek kıtlığı riskini artıracak 1,5 derecelik kritik eşiğine hızla yaklaşıyor.

2018 yılında gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nde, böyle gidilirse 2030 yılına kadar felaket seviyelerine ulaşılacağına işaret edilmiş ve küresel ısınmadan kaçınmak için hükümetler Paris Anlaşması yükümlülüklerini yerine getirmeye çağrılmıştı.

Her ne kadar 200'e yakın ülke ve Avrupa Birliği, Paris İklim Anlaşması'nın bir parçası olarak küresel sıcaklığı 2 derecenin altında tutma sözü vermiş olsalar da Amerika Birleşik Devletleri (ABD), iklim değişikliğinin bir "aldatmaca" olduğunu iddia eden lideriyle bu uyumlu birlikten çekildiğinden, dünyanın bu anlaşmayı tek elden gerçekleştirmesi de kolay değil.

Şimdiye kadar anlattıklarım iklim tehdidinin büyüklüğünü göstermek için yeterli değilse, buyrun: kuzey kutup dairesi bu yıl yanıyor. Geçen ay Kuzey Kutbu'nda 11 orman yangını yaşandı. Rusya, Norveç ve Finlandiya'da da yangınlar meydana geldi ancak en kötü darbe İsveç'teki yangın oldu.

Bu yangınların sebebi, Avrupa'yı da kavuran, sıcaklıkları çok yüksek ısı dalgalarının bir sonucu. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi, temmuz ayında Orta ve Kuzey Avrupa'da yangın tehlikelerinin birkaç hafta boyunca daha devam edeceği uyarısı yaptı.

Bilim insanları, kuzeyde artan yangınların iklim değişikliğinin bir diğer işareti olduğunu söylüyor.

Tüm bu karanlık ve korkutucu tablo her ne kadar dehşet verici olsa da belirtelim ki hâlâ umut var. Eğer gerçekten istersek iklim değişikliğiyle hâlâ savaşabiliriz.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres, 23 Eylül'de, Paris Anlaşması hedeflerine ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılmasına destek olması beklenen 2019 İklim Eylem Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak. Ayrıca 2-13 Aralık tarihleri arasında Ve Şili'deki Santiago'da yapılacak BM İklim Değişikliği Konferansı'nın Paris Anlaşması gündemini pekiştirmesi bekleniyor.

Umalım da bu yılın bu iki önemli iklim toplantısı, yakın geçmişte olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlanmasın.

Kaynak: China Daily / OP Rana